| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki techniczno-budowlane wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązki techniczno-budowlane wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczno-budowlane. Zarówno zarządcy, jak i właściciele obiektów budowlanych winni utrzymywać i użytkować obiekty zgodnie z ich przeznaczeniem oraz przechowywać w pełną dokumentacje w okresie istnienia obiektu.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych. Oznacza to, że zarówno właściciele, jak i zarządcy obiektów budowlanych powinni przechowywać pełną dokumentacje techniczno-budowlaną przez cały okres istnienia obiektu oraz wszelkich opracowań projektowych. Ponadto zobowiązani są oni do przechowania dokumentów technicznych robót budowlanych, które wykonywane są podczas jego użytkowania.

Zobacz serwis: Dom i działka

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego zarówno właściciel, jak i zarządca nieruchomości, zobowiązany jest prowadzić księgę obiektu budowlanego. Księga ta jest dokumentem przeznaczony do dokonywania zapisów dotyczących zarówno przeprowadzonych badań, jak i kontroli stanu technicznego, a także do zapisów przebudowy, remontów podczas użytkowania obiektu budowlanego.

Księgi obiektu budowlanego powinny w szczególności zawierać następujące informacje: sposób korygowania błędnych zapisów w księgach, rodzaje oraz treść wpisów do ksiąg, sposób dokonywania wpisów do ksiąg, podmiot uprawniony do dokonywania wpisów do ksiąg, termin założenia księgi obiektu budowlanego.

Podsumowując należy wskazać, że oprócz powyżej wskazanej dokumentacji zarówno właściciel lokalu, jak i zarządca nieruchomości w dokumentacji techniczno-budowlanej zobowiązany jest także przechowywać wyrys z operatu ewidencyjnego wówczas, gdy ułożenie pomieszczeń przynależnych znajduje się poza budynkiem mieszkalnym oraz wszelkie ustanawiające odrębną własność lokalu mieszkalnego i odpowiednio udokumentowane rzuty kondygnacji budynku. W dokumentacji zawierającej rzuty kondygnacji budynku należy oznaczyć lokal mieszkalny oraz wszelkie pomieszczenia, które do niego przynależą.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

2. Rozporządzenie z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1134).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »