REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki techniczno-budowlane wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczno-budowlane. Zarówno zarządcy, jak i właściciele obiektów budowlanych winni utrzymywać i użytkować obiekty zgodnie z ich przeznaczeniem oraz przechowywać w pełną dokumentacje w okresie istnienia obiektu.

Obowiązkowa dokumentacja techniczno-budowlana

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych. Oznacza to, że zarówno właściciele, jak i zarządcy obiektów budowlanych powinni przechowywać pełną dokumentacje techniczno-budowlaną przez cały okres istnienia obiektu oraz wszelkich opracowań projektowych. Ponadto zobowiązani są oni do przechowania dokumentów technicznych robót budowlanych, które wykonywane są podczas jego użytkowania.

Zobacz serwis: Dom i działka

Przechowywanie ksiąg obiektu budowlanego

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego zarówno właściciel, jak i zarządca nieruchomości, zobowiązany jest prowadzić księgę obiektu budowlanego. Księga ta jest dokumentem przeznaczony do dokonywania zapisów dotyczących zarówno przeprowadzonych badań, jak i kontroli stanu technicznego, a także do zapisów przebudowy, remontów podczas użytkowania obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgi obiektu budowlanego powinny w szczególności zawierać następujące informacje: sposób korygowania błędnych zapisów w księgach, rodzaje oraz treść wpisów do ksiąg, sposób dokonywania wpisów do ksiąg, podmiot uprawniony do dokonywania wpisów do ksiąg, termin założenia księgi obiektu budowlanego.

Podsumowując należy wskazać, że oprócz powyżej wskazanej dokumentacji zarówno właściciel lokalu, jak i zarządca nieruchomości w dokumentacji techniczno-budowlanej zobowiązany jest także przechowywać wyrys z operatu ewidencyjnego wówczas, gdy ułożenie pomieszczeń przynależnych znajduje się poza budynkiem mieszkalnym oraz wszelkie ustanawiające odrębną własność lokalu mieszkalnego i odpowiednio udokumentowane rzuty kondygnacji budynku. W dokumentacji zawierającej rzuty kondygnacji budynku należy oznaczyć lokal mieszkalny oraz wszelkie pomieszczenia, które do niego przynależą.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

2. Rozporządzenie z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1134).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA