reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron (cudzoziemiec) lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej. W przypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej – cudzoziemcowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody oraz żądanie zawarcia tej umowy. Należy też mieć na uwadze fakt, że cudzoziemiec będzie mógł żądać wyżej wskazanego roszczenia tylko wtedy, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej.

Zobacz serwis: Dom i działka

Umowa przedwstępna określa tryb postępowania stron. Kluczowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej. W wyniku zawarcia tej umowy wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia. Natomiast dłużnik powinien świadczenie owe spełnić.

Spełnienie świadczenia często wiąże się z podjęciem innych czynności w celu zawarcia umowy definitywnej. Dla przykładu można podać wykonanie czynność w postaci uzyskania wymaganego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.

Umowa przenosząca własność, która może zostać poprzedzona umową przedwstępną przez cudzoziemca – może mieć podwójny skutek o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym. Cudzoziemiec w momencie przeniesienia własności winie posiadać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Oznacza to, że w przypadku umowy zobowiązującej z tytułu sprzedaży nieruchomości – nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będzie niemożliwe wówczas, gdy nie przedłoży on zezwolenia uprzednio otrzymanego od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz nie sprzeciwi się temu Minister Obrony Narodowej. Celem umowy przedwstępnej jest tylko i wyłącznie przygotowanie do zawarcia ostatecznej umowy w przyszłości. Zatem umowa ta nie powoduje przeniesienia własności, odmiennie niż w przypadku umowy przenoszącej własność o skutku rozporządzającym. 

Zobacz także serwis: Wnętrze

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej.
W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama