| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Istotą umowy na wyłączność jest to, że sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. W wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

Umowa na wyłączność

Na rynku obrotu nieruchomościami umowa na wyłączność z agencją nieruchomości jest zawierana stosunkowo rzadko. Z pewnością dla agencji nieruchomości umowa ta stanowi największą korzyść finansową, gdyż w wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego. Sprzedający mieszkanie będzie zapewniany przez agencję nieruchomości, że podpisanie umowy na wyłączność jest najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względu na dostęp do szerokiego wachlarza ofert, czas poświęcony przez agencję oraz inne zalety, które tylko pozornie mogą wydawać się bardzo atrakcyjne. Jednakże w rzeczywistości umowa na wyłączność jest najkorzystniejsza przede wszystkim dla agencji nieruchomości.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Agencja nieruchomości w wyniku zawarcia umowy na wyłączność nie musi prowadzić żadnej konkurencji z innymi agencjami nieruchomości, dzięki temu sprzedaż mieszkania wzrasta oraz nie musi obawiać się, że nie otrzyma prowizji nawet jeżeli sprzedający dokona transakcji sprzedaży nieruchomości bez udziału sprzedającego.

Sprzedaż nieruchomości w wyniku zawarcia umowy na wyłączność

Pomimo dużych korzyści finansowych jakie osiągnie agencja nieruchomości w wyniku zawarcia umowy na wyłączność ze sprzedającym mieszkanie. Agencja będzie przekonywać sprzedającego nieruchomość, że po zawarciu tej umowy szanse na znalezienie nabywcy na mieszkanie znacznie się zwiększą, gdyż agencja poświęci więcej czasu i starań na poszukiwania. Może okazać się to mylne, gdyż w wyniku zawarcia takiej umowy sprzedający jest mocno ograniczony, np. po upływie długiego czasu nadal agencja nie wskazuje na potencjalnych nabywców, a sprzedający nie może zlecić innej agencji nieruchomości tego zadania. Ponadto w wyniku zawarcia umowy na wyłączność, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego. Agencje nieruchomości najczęściej poza zamieszczeniem oferty sprzedaży nieruchomości w swojej bazie danych oraz na kilku portalach Internetowych i czekaniem na kontakt od potencjalnych klientów – niczego więcej nie jest w stanie zrobić.

Warto pamiętać o tym, aby nie podpisywać umowy na wyłączność z agencją nieruchomości na okres większy niż na pół roku, gdyż w razie bezczynności agencji można wycofać się owej umowy. 

Zobacz także serwis: Finanse

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyniku zawarcia umowy na wyłączność, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.
Wyniku zawarcia umowy na wyłączność, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »