reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje określonemu podmiotowi uprawnionemu do zakupu nieruchomości z przysługującym mu pierwszeństwem przed każdą inna osobą, której dana nieruchomość została sprzedana. Prawo to przysługuje danej osobie na podstawie przepisów ustawy (jako prawo pierwokupu) lub zgodnie z wolą stron umowy (umowne prawo pierwokupu).

Zobacz serwis: Deweloper

Osoba, która jest uprawniona do pierwokupu może skorzystać z przysługującego mu prawa. Jeżeli skorzysta to będzie mogła nabyć własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Zawsze na początku dokonuje się zawarcia umowy sprzedaży z wyłączeniem przeniesienia własności, a następnie umowę przeniesienia własności po otrzymaniu informacji, że osoba uprawniona nie skorzystała z prawa pierwokupu.

W ramach sprzedaży nieruchomości obciążonej pierwokupem należy wyróżnić klika etapów. Do nich należy:

· na początku strony zawierają umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego z wyłączeniem przeniesienia własności, czyli warunkową umowę sprzedaży,

· po dokonaniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, osoba zobowiązana (sprzedający) – informuje uprawnionego do pierwokupu o zawarciu umowy sprzedaży oraz treści umowy. Na tym etapie sprzedający kieruje pytanie do uprawnionego, czy chce on skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu,

· na tym etapie uprawniony może poinformować sprzedającego o tym, że nie skorzysta on z prawa do pierwokupu. Jednakże uprawniony może też nie odpowiedzieć. W takim wypadku domniemywa się, że dopiero po upływie ustawowego terminu w wysokości jednego miesiąca, w którym uprawnionemu przysługiwało prawo wykonania pierwokupu, strony umowy zobowiązane są zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę, w wyniku której zostanie przeniesiona własności nieruchomości ze sprzedającego na kupującego.

W wyniku wykonania prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości, a następnie dokonanie nabycia własności przez uprawnionego, polega na złożeniu przez uprawnionego oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. 

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na drodze pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.
Na drodze pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama