reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości przez obcokrajowca

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości przez obcokrajowca


Konsekwencją dokonania przez cudzoziemca wadliwych czynności prawnych w celu nabycia nieruchomości będzie to, że czynność ta w całości lub w części nie wywołał zamierzonych skutków prawnych. Dokonanie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca wymaga stosownego zezwolenia organu. Jeżeli cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną

Wadliwa czynność prawna polega na dokonaniu czynność w sposób nieprawidłowy pod względem zarówno materialnym, jak i formalnym. Skutkiem dokonania wadliwej czynność jest ukaranie danej osoby sankcjom uzależnioną od wielkości wady, jaką dotknięta jest czynność prawna, a przy tym wadliwie dokonana czynność w całości, bądź częściowo nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych. Należy także wyróżnić skutki dokonania wadliwych czynności prawnych. Do nich należą:

· bezskuteczność względna,

· bezskuteczność zawieszona,

· nieważność bezwzględna,

· nieważność względna.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy zaznaczyć, że dokonanie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca wymaga stosownego zezwolenia organu. Jeżeli cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną. Nieważność wiąże się z sankcją wadliwych czynności prawnych, którą z całą pewnością można uznać za najostrzejszą w polskim systemie prawa dla wadliwych czynności prawnych. Oznacza to, że ustawodawca korzysta z tej sankcji wówczas, gdy chodzi o zabezpieczenie interesów o wysokiej społecznej doniosłości.

Bezskuteczność zawieszona wiąże się z brakiem zgody osoby trzeciej do dokonania ważności czynności prawnej (nabycia nieruchomości). Osoba ta nie wyraziła zgodny ani przed dokonaniem, ani w momencie dokonania danej czynności prawnej. Oznacza to, że do chwili potwierdzenia przez osobę trzecią czynności prawnej występuje stan zawieszenia.

Należy wskazać, że czynność prawna będąca w stanie zawieszenia nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych. Natomiast wywoła ona wszystkie skutki prawne w momencie dokonania stosownego potwierdzenia. W przypadku odmówienia zgody, czynność ta stanie się nieważna.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Reasumując należy wskazać, że cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomości na terenie Polski powinien dokładnie zapoznać się z warunkami dokonania w sposób prawidłowy czynności prawnych, po to aby uniknąć niepotrzebnych sankcji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, gdy cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną.
W przypadku, gdy cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama