reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca

Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca


Cudzoziemiec jako właściciel nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Nabycie zarówno prawa własności nieruchomości, jak i prawa użytkowania wieczystego następuje na mocy każdego zdarzenia prawnego.

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości lub stanu prawnego spółdzielczych własnościowych praw do lokalu. Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do właściwości sadów rejonowych. Sprawy prowadzone w ramach postępowania wieczysto księgowego rozpoznawane są na posiedzeniu niejawnym. Uczestnikami postępowania są wnioskodawcy, których prawa zostają zarówno obciążone, jak i wykreślone, ale także na rzecz których wpis ma nastąpić.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Wpis prawa własności do księgi wieczystej w Polsce jest obligatoryjny. Za brak dokonania przez właściciela nieruchomości (też cudzoziemca) wpisu do księgi wieczystej sąd wieczystoksięgowy może ukarać grzywną. Księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że nikomu nie można odmówić przejrzenia księgi wieczystej oraz nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej lub nieznajomością wniosków. Istnieje domniemanie jawności formalnej i materialnej ksiąg wieczystych. W związku z tym, domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Natomiast prawo wykreślone nie istnieje. Dokonanie wpisu w księdze wieczystej użytkowania wieczystego powoduje ustanowienie tego prawa.

Warto pamiętać o tym, że co do zasady wpisy mają tylko charakter deklaratoryjny. Natomiast wpis użytkownika wieczystego ma charakter konstytutywny.

W postępowaniu wieczystoksięgowym wpis w księdze wieczystej jest orzeczeniem. Uzasadnienia wpisu nie sporządza się. Zasadą jest, że wpis może być dokonany na mocy dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym. Sąd rejonowy uzna orzeczenie w postaci wpisu do księgi wieczystej prawa własności dla cudzoziemca, gdy on okaże akt notarialny, który będzie stanowił dowód przeniesienia własności. Cudzoziemiec zobowiązany będzie także przedstawić zezwolenie właściwych organów państwowych oraz okazać stosowny dowód z dokumentu urzędowego, który będzie zawierał potwierdzenie spełnionych wymagań do uzyskania przez organ zezwolenia. Wszystkie powyżej wskazane dokumenty będą zgromadzone do akt danej księgi wieczystej.

Zobacz także serwis: Finanse

Należy zaznaczyć, że notariusz będzie mógł sporządzić akt notarialny w celu przeniesienia prawa własności nieruchomości wówczas, gdy cudzoziemiec uzyska zezwolenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec będący właścicielem nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej.
Cudzoziemiec będący właścicielem nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama