reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zasady nabywania nieruchomości na terenie Słowacji

Zasady nabywania nieruchomości na terenie Słowacji


Obcokrajowcy mogą nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach, jak obywatele Słowacji. Powyższa zasada odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.

Słowacja jest położona w Europie Środkowej. Państwo to graniczy z Polską, Czechami, Ukrainą, Austrią, Węgrami. Słowacja jest przede wszystkim krajem górskim, gdyż około 60 proc. powierzchni to pasma Karpat Zachodnich. Co ciekawe około 40 proc. powierzchni kraju pokrywają lasy. Są to atrakcyjne tereny na sprzedaż dla obcokrajowców.

Zobacz serwis: Dom i działka

Obecnie obcokrajowcy – zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne – zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowacji posiadają takie same uprawnienia, jak obywatele Słowacji. Powyższa zasada nie dotyczy nabywania ziem zarówno leśnych, jak i rolnych przez nierezydentów.

Na mocy słowackich przepisów obcokrajowiec może skutecznie nabyć prawo do nieruchomości po zarejestrowaniu w rejestrze nieruchomości. Należy zaznaczyć, że rejestr nieruchomości zawiera publicznie informacje dotyczące słowackiego rynku nieruchomości oraz dane dotyczące zarówno różnych praw np. prawo hipoteki, prawa własności, prawa pierwokupu gruntu, jak i dane o nakazach egzekucji i upadłości.

Warto wskazać, iż właściciel nieruchomości zobowiązany jest uiszczać roczną opłatę w postaci podatku od nieruchomości. W tym celu musi on złożyć stosowną deklarację do końca stycznia kolejnego roku po nabyciu własności nieruchomości.

Według prawa słowackiego istnieją różne formy korzystania z nieruchomości. Oznacza to, że właściciel danej nieruchomości posiada uprawnienie do przekazania nieruchomość do użytkowania przez inną osobę na mocy zarówno umowy najmu, jak i dzierżawy. W Słowacji umowę najmu można zawierać na czas nieograniczony i ograniczony – czyli co najmniej 5 lata. W tychże wypadkach należy dokonać rejestracji w słowackim rejestrze nieruchomości.

Zobacz także serwis: Finanse

Wówczas, gdy cudzoziemiec posiadający obywatelstwo słowackie zamierza nabyć nieruchomość – prawo słowackie nie stosuje wobec niego s zakazu nabywania nieruchomości zarówno leśnych, jak i rolnych. Ponadto, nawet obcokrajowiec tymczasowo mieszkający w Republice Słowackiej - jako obywatel Unii Europejskiej może nabywać nieruchomości rolne. Jednakże pod warunkiem, że będzie on uprawiał gruntu przez co najmniej 3 lata przed nabyciem nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obcokrajowiec, mający zarówno status osoby fizycznej, jak i prawnej może nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach jak obywatel Słowacji.
Obcokrajowiec, mający zarówno status osoby fizycznej, jak i prawnej może nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach jak obywatel Słowacji.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama