| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Większość ludzi woli kupować rzeczy nowe, a po używane sięgają wówczas, gdy na nowe ich nie stać. Stare mieszkanie jest traktowane, jako używany towar, tj. samochody, odzież, które czasem są wielokrotnie tańsze od nowych. Jednakże mieszkanie nowe w stanie deweloperskim może kosztować tyle samo jak mieszkanie używane wykończone, wyposażone.

Zobacz serwis: Umowy

Porównując ceny mieszkania nowego i używanego należy pamiętać, że przy kupnie nieruchomości, w której już ktoś mieszkał zostaniemy obciążeni większymi kosztami niż przy kupnie nowego. Przy zakupie mieszkania używanego należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych, ewentualnie prowizje dla agencji nieruchomości – jeżeli mieszkanie będzie sprzedawane z udziałem agencji.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim sprzedawane są bez wyposażenie, tzn. stanie surowym: bez podłóg, kuchni i łazienki, a przy tym wielu innych, niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować samemu na własny koszt. Do nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bez zainstalowania niezbędnych urządzeń w kuchni i łazience, bez podłóg, potrzebnych instalacji itp., nie można się wprowadzić. Owszem, mieszkanie używane także może wymagać nakładów na remont – ale zazwyczaj można remont przeprowadzić później. Przy zakupie nowego mieszkania należy mieć na uwadze fakt, że sprzedaż mieszkań w nowym budynku trwa wiele miesięcy, a czasem nawet do kilku lat, co wiąże się często z uciążliwościami w postaci bałaganu, pyłu, hałasu, obniżenie bezpieczeństwa, związanymi oczywiście z wykańczaniem kolejnych lokali mieszkalnych lub budynków mieszczących się na tym samym osiedlu.

Ponadto, kupno mieszkania na rynku pierwotnym oznacza więcej formalności (np. wpis do księgi wieczystej umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego w celu ubiegania się o kredyt w baku i in.)

Reasumując warto dodać, że większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych. Pozostałe dotyczą mieszkań nowych. 

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.
Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »