reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Większość ludzi woli kupować rzeczy nowe, a po używane sięgają wówczas, gdy na nowe ich nie stać. Stare mieszkanie jest traktowane, jako używany towar, tj. samochody, odzież, które czasem są wielokrotnie tańsze od nowych. Jednakże mieszkanie nowe w stanie deweloperskim może kosztować tyle samo jak mieszkanie używane wykończone, wyposażone.

Zobacz serwis: Umowy

Porównując ceny mieszkania nowego i używanego należy pamiętać, że przy kupnie nieruchomości, w której już ktoś mieszkał zostaniemy obciążeni większymi kosztami niż przy kupnie nowego. Przy zakupie mieszkania używanego należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych, ewentualnie prowizje dla agencji nieruchomości – jeżeli mieszkanie będzie sprzedawane z udziałem agencji.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim sprzedawane są bez wyposażenie, tzn. stanie surowym: bez podłóg, kuchni i łazienki, a przy tym wielu innych, niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować samemu na własny koszt. Do nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bez zainstalowania niezbędnych urządzeń w kuchni i łazience, bez podłóg, potrzebnych instalacji itp., nie można się wprowadzić. Owszem, mieszkanie używane także może wymagać nakładów na remont – ale zazwyczaj można remont przeprowadzić później. Przy zakupie nowego mieszkania należy mieć na uwadze fakt, że sprzedaż mieszkań w nowym budynku trwa wiele miesięcy, a czasem nawet do kilku lat, co wiąże się często z uciążliwościami w postaci bałaganu, pyłu, hałasu, obniżenie bezpieczeństwa, związanymi oczywiście z wykańczaniem kolejnych lokali mieszkalnych lub budynków mieszczących się na tym samym osiedlu.

Ponadto, kupno mieszkania na rynku pierwotnym oznacza więcej formalności (np. wpis do księgi wieczystej umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego w celu ubiegania się o kredyt w baku i in.)

Reasumując warto dodać, że większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych. Pozostałe dotyczą mieszkań nowych. 

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.
Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama