REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?

Izabela Perczak
Osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.
Osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.

REKLAMA

REKLAMA

Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Czym są księgi wieczyste?

REKLAMA

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym w ogóle są księgi wieczyste i jakie informacje zawierają. Księgi wieczyste to państwowy rejestr nieruchomości prowadzony przez sądy. Rejestr ten dotyczy mieszkań, domów, działek budowlanych i innych tego typu obiektów.

Księgi wieczyste zawierają podstawowe dane dla każdej nieruchomości:

· powierzchnia nieruchomości,

· liczba łazienek w nieruchomości,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· liczba przedpokojów w nieruchomości,

· liczba pokoi w nieruchomości,

· liczba kuchni w nieruchomości,

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

· adres nieruchomości,

· opis pomieszczeń przynależnych (np. piwnica, komórka, garaż) w nieruchomości,

· dane właściciela lub właścicieli nieruchomości (imię, nazwisko, numer PESEL),

· informacje, o tym czy mieszkanie jest obciążone zastawem kredytu mieszkaniowego (hipoteka) i jaki to kredyt (w jakim banku został zaciągnięty kredyt, jaka kwota kredytu, do kiedy ma być spłacony itp.),

· ewentualnie dane kolejnych właścicieli nieruchomości. Wówczas, gdy nieruchomość zmienia właściciela, to dane poprzedniego są wykreślane, a wpisywane są dane nowego.

Czy można odmówić przejrzenia księgi wieczystej?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece – księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że każdy może się zapoznać z ich treścią i nikomu nie można odmówić przejrzenia księgi wieczystej. W związku z tym osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.

Wszelkich wpisy do księgi wieczystej dokonują sądy rejonowe. Ich zadaniem jest dbanie o to, aby zapisywać tylko informacje zgodne ze stanem faktycznym oparte na poprawnie sporządzonych dokumentach. W związku z tym, domniemywa się, iż praw jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, zaś prawo wykreślone nie istniej. Co więcej księgi wieczyste objęte są tak zwaną” rękojmią wiary publicznej”. Wiąże się z to z faktem, że jeśli kupisz mieszkanie od osoby, która jest wpisana do księgi wieczystej jako właściciel, a w rzeczywistości nie jest właścicielem, to i tak transakcja z tą osobą jest ważna i nikt nie ma prawa odebrać nieruchomości. Jest to bardzo ważna regulacja, która zapewnia nabywcy bezpieczeństwo.

Czy po zakupie mieszkania będziesz wpisany do księgi wieczystej?

Wówczas, gdy kupisz mieszkanie, twoje dane jako właściciela zostaną wpisane do ksiąg wieczystych. Tego typu informacje zostaną zawarte w księgach po upływie kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy od momentu kupna. Sąd rejonowy zobowiązany będzie przesłać ci listem poleconym stosowne zawiadomienie, które zawierać też będzie wypis z księgi wieczystej, dotyczący kupionego mieszkania.

Kiedy mieszkanie może nie być wpisane do księgi wieczystej?

Nieruchomość, którą zamierzasz kupić nie posiada wpisu do ksiąg wieczystych. W jakich przypadkach może mieć miejsce taka sytuacja? Gdy dotyczy to spółdzielczych mieszkań własnościowych. Zasadą jest, że mieszkanie takie może, ale nie musi być wpisane do ksiąg oraz mieszkań deweloperskich.

Zobacz także serwis: Podatki

W obu powyżej opisanych przypadkach po dokonaniu transakcji kupna należy złożyć wniosek o wpis mieszkania do ksiąg wieczystych z wpisaniem nabywcy , jako właściciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA