| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony


W momencie, gdy strony zawarły umowę wynajmu mieszkania na czas określony, lecz nie ma w niej żadnego zapisu o wypowiedzeniu. Co zrobić w momencie, gdy jedna ze stron będzie chciała wypowiedzieć najem.

Gdy mamy do czynienia z wynajmowaniem nieruchomości na czas określony, strony określiły czas, w jakim obowiązuje umowa. W chwili, gdy któraś ze stron chce wypowiedzieć umowę mimo braku stosownego zapisu w umowie, należy odnieść się do odpowiedniego zapisu w kodeksie cywilnym, który informuje, że w takim przypadku zarówno najemca jak i wynajmujący zachowują prawo do wypowiedzenia w „wypadkach określonych w umowie”. Należy zatem zawrzeć w umowie zapis o „ważnych przyczynach”, które mogą być powodem do wypowiedzenia umowy. W takim przypadku „powaga ważnych przyczyn” pozostaje w ocenie sądu, jeżeli zaistnieje odmienna wykładnia stron. 

Zobacz także: Czy umowa dzierżawy jest podobna do najmu?

Na koniec należy wskazać przepisy, w których ustawodawca co prawda przewiduje możliwość przedwczesnego zakończenia stosunku najmu, to jednak uzależnia rozwiązanie umowy od wystąpienia ściśle określonych przesłanek. Taką regulację znajdziemy w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Zobacz także: Czy umowa najmu lokalu musi zostać sporządzona na piśmie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »