reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jaka forma umowy przedwstępnej jest najlepsza?

Jaka forma umowy przedwstępnej jest najlepsza?

Przy kupnie mieszkania będziemy musieli podpisać umowę przedwstępną. W Polsce istnieją dwie formy umowy przedwstępnej: w formie umowy cywilno-prawnej lub aktu notarialnego. Która opcja jest najlepsza?

Zapisz się na nasz newsletter

Zarówno umowa cywilno-prawna, jak i umowa w formie aktu notarialnego mają swoje wady i zalety. Jednak korzystniejsza jest wizyta u notariusza. Po podpisaniu umowy przedwstępnej nabywca ma czas na znalezienie korzystnego kredytu mieszkaniowego i sprawdzenie formalności prawnych przyszłego mieszkania. Jeżeli dla kupującego najważniejszy jest koszt umowy, powinien wybrać umowę cywilno-prawną. Można ją spisać nawet ze wzorów dostępnych w Internecie, wystarczy, ją wydrukować, podstawić odpowiednie dane i podpisać. Inaczej wygląda umowa w formie aktu notarialnego. Przede wszystkim tutaj musimy się liczyć z kosztami od 1 do 2 tysięcy złotych.

Zobacz także: Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Często też na podpisanie takiego aktu trzeba będzie poczekać, zwłaszcza w dużych miastach gdzie do kancelarii notarialnych nie tak łatwo się umówić „na już”. Jednak jeżeli strony zdecydują się na akt notarialny, każda ze stron może żądać wypełnienia umowy. Jeśli kupującego nie satysfakcjonuje zwrot dwukrotności zaliczki może udać się do sądu i wnioskować o przeniesienie prawa własności do nabywanej nieruchomości bez względu na stanowisko sprzedającego. Ten zresztą – w razie wycofania się nabywcy – może postąpić podobnie. Po potwierdzeniu przez sąd ważności dokumentów (umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego) sprzedający może udać się do komornika w celu zdobycia należnej mu kwoty.

Zobacz także: Jak nie dać się oszukać deweloperowi?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy kupnie mieszkania będziemy musieli podpisać umowę przedwstępną.
Przy kupnie mieszkania będziemy musieli podpisać umowę przedwstępną.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama