| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na czym polega istota pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Na czym polega istota pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega przede wszystkim na zawodowym dokonaniu przez pośrednika czynności, na podstawie których dojdzie do zbycia albo nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, do zbycia albo nabycia prawa do nieruchomości, do zbycia albo nabycia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, do dzierżawy nieruchomości, najmu nieruchomości,nabycia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zapisz się na nasz newsletter

Na jakiej podstawie pośrednik może wykonywać zawód

Pośrednik dokonuje czynności w zakresie obrotu nieruchomościami – osobiście lub przy pomocy innych podmiotów, które działają pod jego nadzorem. Ponadto, pośrednik może wykonywać swój zawód na podstawie umów cywilnoprawnych, w ramach stosunku pracy lub prowadząc działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Należy wskazać, iż umowa pośrednictwa powinna zostać sporządzona w formie pisemnej – pod rygorem nieważności.

Warto pamiętać o tym, iż przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie jest zobowiązany posiadać licencji zawodowej, gdyż może do wykonywania tychże czynności zatrudnić – na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, czy też umowy zlecenie – licencjonowanych pośredników.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Co powinna zawierać treść umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – przez umowę pośrednictwa przedsiębiorca albo pośrednik – zobowiązuje się do wykonania czynności zmierzających do zawarcia umowy zbycia lub nabycia nieruchomości – dla zamawiającego. Natomiast – zamawiający obowiązany jest zapłacić pośrednikowi lub przedsiębiorcy stosowne wynagrodzenie.

Warto pamiętać o tym, iż umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należy do kategorii umów o świadczenie usług.

Zobacz serwis: Konsument - dom

Podstawa prawna:

- ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.)

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie musi posiadać licencji zawodowej
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie musi posiadać licencji zawodowej

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »