reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Warunki zapłaty kary umownej w umowie pośrednictwa typu otwartego

Warunki zapłaty kary umownej w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy szczegółowo określić warunki zapłaty kary umownej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez pośrednika czynności zmierzających do zawarcia umowy nabycia lub zbycia nieruchomości. W przypadku nie określenia przez strony w umowie regulacji dotyczącej kary umownej – strony posiadają uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.

Odszkodowanie umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy ponosi pośrednik. Dotyczy to sytuacji, w której to pośrednik wykona poszczególne czynności w zakresie pośrednictwa nieterminowo lub wykona je nienależycie pod względem ich jakości. Podstawowym obowiązkiem pośrednika jest przede wszystkim wykonanie czynności zmierzających do zawarcia ostatecznej umowy z potencjalnym klientem.

1. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy – strony zobowiązane są do uiszczenia kary umownej w wysokości 15 % wynagrodzenia wskazanego w umowie,

2. Strony ustalają, iż nie wypłacenie w terminie powyżej wskazanego wynagrodzenia przez Zamawiającego – upoważnia Pośrednika do pobierania od Zamawiającego odsetek z tytułu opóźnienia w wysokości 0,7% - za każdy dzień zwłoki.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Reasumując powyższe rozważania należy wskazać, iż klient może rościć o zapłatę kary umownej w przypadku, gdy pośrednik nie wykonuje prawidłowo obowiązków na nim spoczywających. Zarówno zamawiający, jak i pośrednik posiadają uprawnienie do ustanowienia w umowie odrębnej kary za niewykonanie umowy oraz kary za nienależyte wykonanie zobowiązania.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa Prawna:

-art. 483 ust 1 Kodeks Cywilny,

-art. 484 ust. 1 Kodeks Cywilny,

-ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odszkodowanie umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy ponosi pośrednik
Odszkodowanie umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy ponosi pośrednik

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama