| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > O czym warto wiedzieć przed zawarciem umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego?

O czym warto wiedzieć przed zawarciem umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego?

W celu dokonania przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe należy pamiętać o prawidłowym złożeniu wniosku, o zachowaniu odpowiedniej formy, treści, oznaczeniu stron wniosku.

Umowa o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe jest typem umowy konsensualnej. Oznacza to, iż w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo własnościowe na rzecz nabywcy. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego wiąże się z nabyciem prawa do lokalu.

W celu dokonania przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe – członek spółdzielni powinien złożyć stosowny wniosek o dokonanie takiego przekształcenia. Treść niniejszego wniosku powinna zwierać żądania członka spółdzielni dotyczące przekształcenia już istniejącego spółdzielczego prawa lokatorskiego w prawo spółdzielczej własności. We wniosku koniecznie należy umieścić informacje dotyczące adresata, czyli we wskazanym przypadku wniosek powinien być skierowany do zarządu spółdzielni.

Zobacz również: Jak sporządzić umowę o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego we własnościowe?

Należy pamiętać o tym, iż wniosek powinien zostać złożony w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego.

Najistotniejszym skutkiem złożenia wniosku o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe jest wszczęcie procedury, której celem jest dokonanie wyżej wskazanego przekształcenia. Organem właściwym do wszczęcia w/w procedury jest spółdzielnia mieszkaniowa. Podstawowym celem całej procedury jest ustalenie przede wszystkim stanu prawnego zajmowanego przez członka spółdzielni przedmiotowego lokalu oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia dla spółdzielni za przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »