reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co wiąże się z zawarciem umowy ustanowienia prawa spółdzielczego?

Co wiąże się z zawarciem umowy ustanowienia prawa spółdzielczego?

Jednym ze skutków zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest powstanie rękojmi za wady zmniejszające jej wartość albo użyteczność ze względu na cel w umowie określony lub wynikający z innych okoliczności.

Na mocy art. 556 sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

Ponadto sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej. W przypadku sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne).

Zobacz również: Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Należy wskazać, iż rękojmia jest odpowiedzialnością z mocy prawa. Oznacza to, że do jej zaistnienia od stron nie wymaga się dodatkowych czynności. Powstanie odpowiedzialność z tytułu rękojmi uzależnione jest przede wszystkim od wystąpienia zarówno wad fizycznych, jak i prawnych.

Warto wskazać, że strony w umowie mogą upragnienia z tytułu rękojmi rozszerzyć lub zawęzić całkiem je wyłączyć.

Wada fizyczna występuje w sytuacji, kiedy rzecz sprzedawana jest własnością osoby trzeciej (nie jest własnością sprzedawcy) albo jeżeli rzecz jest obciążona prawem osoby trzeciej. Wadą fizyczną rzeczy jest wada zmniejszająca jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony lub wynikający z przeznaczenia rzeczy lub innych okoliczności.

Zobacz również serwis: Dom i prawo

Podstawa prawna:
- art. 556 - 576 Kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym ze skutków zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest powstanie rękojmi za wady fizyczne i prawne.
Jednym ze skutków zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest powstanie rękojmi za wady fizyczne i prawne.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama