reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?

Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?

W Niemczech istnieje podstawowa zasada, na mocy której podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.

Kluczowym zadaniem ustawy o obrocie gruntami rolnymi w Niemczech jest kontrola rynku ziemi, która ma celu polepszenie oraz zachowanie całej struktury zasobów ziemi rolnej zarówno na szczeblu federalnym, związkowym, jak i lokalowym.

Regulacje prawne zapewniają wolny obrót dla obywateli własnego państwa. Jednakże wobec obcokrajowców nie ma istotnych ograniczeń w tej kwestii. Istotnym założeniem jest to, że grunty rolne muszą być udostępnione rolnikom tzn. grunty rolne powinny stanowić ich miejsce pracy.

Zobacz również: Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

W Niemczech obrót nieruchomościami w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych jest bardzo rygorystyczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa na rynku nieruchomości oraz ochrony nabytych praw. Wpis do księgi wieczystej ma charakter konstytutywny, co oznacza, iż służy on realizacji zasady prawdziwości oraz powszechności ksiąg wieczystych a także zasady rękojmi wiary ksiąg wieczystych.

Należy wskazać, iż w Niemczech – podobnie jak w Polsce – funkcjonuje informatyzacja ksiąg wieczystych.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Reasumując, warto pamiętać o tym, że w Niemczech nie istnieje koncepcja dwuwarstwowości czynności prawnej umowy o charakterze zobowiązująco- rozporządzającym – tak jak w Polsce. Co oznacza, iż w niemieckim systemie prawnym do przeniesienia własności nieruchomości strony umowy muszą sporządzić dwie umowy, czyli umowę o skutkach obligacyjnych – zobowiązującą oraz umowę o skutkach rzeczowych – przenoszącą własność. Należy także zaznaczyć, iż sam fakt nabycia nieruchomości następuję dopiero w momencie dokonania wpisu w księdze wieczystej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Niemczech istnieje zasada, zgodnie z którą podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.
W Niemczech istnieje zasada, zgodnie z którą podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama