reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Znaczna część ograniczeń związana z nabyciem nieruchomości w Szwecji została zniesiona dnia 2 stycznia 1995 roku – moment przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej. Jednakże pozostało w tej kwestii wiele innych ograniczeń.

W Szwecji władze państwowe nie utrudniają cudzoziemcom w wydawaniu zezwolenia na nabywanie nieruchomości – chociaż istnieją uregulowania prawne na mocy których wniosek o uzyskanie zezwolenia można odrzucić.

Przyczyną odrzucenia niniejszego wniosku może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym. Innymi powodami odrzucenia wniosku mogą być także różne praktyki stosowane w celu zapobieżenia wszelkiej spekulacji na rynku nieruchomości.

Zobacz również: Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?

Warto pamiętać o tym, że wniosek o uzyskanie zezwolenia musi zostać złożony w terminie trzech miesięcy od momentu dokonania zakupu nieruchomości, pod rygorem unieważnienia kupna przedmiotowej nieruchomości z mocy prawa.

W Szwecji istnieje kontrola dotycząca obrotu nieruchomości rekreacyjnych, gruntów zabudowanych o statucie dzierżawy czasowej oraz wieczystej, gospodarstw rolnych. Cały proces kontroli polega przede wszystkim na wydawaniu zezwoleń na nabywanie powyżej opisanych nieruchomości przez uprawniony do tego organ. Kontrola ta jest stosowana, jeżeli zakup w/w nieruchomości przez obcokrajowca w żaden sposób nie narusza interesu społecznego a także nie dotyczy ziemi położonej na obszarze o dużym zapotrzebowaniu na nieruchomości.

Zobacz również serwis: Dom i działka

W Szwecji istnieją uregulowania prawne, na mocy których niektóre podmioty są zwolnione od uzyskania zezwolenia. A do nich należą:

- osoby prawne – jednakże z uwzględnieniem zasadniczego wyjątku – co oznacza, iż 40% kapitału oraz 20% głosów nie będą należeć do cudzoziemca,

- cudzoziemiec zamieszkujący w Szwecji przez ostatnie 5 lat albo pozostający w związku małżeńskim z obywatelem tego kraju lub osobą, od której nie wymaga się niniejszego zezwolenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyczyną odrzucenia wniosku o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym.
Przyczyną odrzucenia wniosku o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama