reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?

Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?

Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Zostaje wpisana w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Co stanie się, jeżeli wniosek zostanie złożony, a zmieni się nabywca nieruchomości?

Hipoteka przymusowa powstaje na podstawie wniosku, który składa wierzyciel, wraz z tytułem uprawniającym go do prowadzenia egzekucji.

Tytułami egzekucyjnymi są m.in. :
1. orzeczenie sądu (prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu), a także ugoda zawarta przed sądem;
2. orzeczenie referendarza sądowego (prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu);
3. wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;
4. ugoda przed mediatorem;
5. inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegając wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
6. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Aby nieruchomość została obciążona hipoteka przymusową, wierzyciel musi złożyć wniosek o odpowiedni wpis w księdze wieczystej. To co budzi największe kontrowersje to fakt, że taki wpis zostanie dokonany nawet, gdy zmienił się właściciel nieruchomości. Dlatego tak istotne jest, aby przez jej zakupem nabywca sprawdził, czy w księdze wieczystej nie ma żadnej wzmianki na ten temat.

Istota hipoteki przymusowej polega na tym, że właściciel nieruchomości obciążanej, nie musi wyrażać zgody na dokonanie wpisu. Więcej, może to zostać dokonane wbrew jego woli.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Z racji, że kwestia ta stwarzała wiele problemów, zajął się nią Sąd Najwyższy. Orzekł, że zbycie nieruchomości w toku postępowania o wpis hipoteki przymusowej pozostaje bez znaczenia dla dalszego biegu postępowania. W praktyce oznacza to, że jeżeli wniosek o wpis został złożony przed zbyciem nieruchomości, to i tak obciąży on nieruchomość. Ma to uchronić przed nieuczciwymi zachowaniami dłużnika, który będzie chciał wyzbyć się majątku.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że taka interpretacja jest niekorzystna dla nabywcy nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zaraz po złożeniu przez wierzyciela odpowiednich dokumentów, w księdze wieczystej ujawniana jest wzmianka. Osoba zainteresowana zakupem danej nieruchomości będzie więc mogła dowiedzieć się, o tym, że w przyszłości w dziale IV księgi wieczystej pojawi się wpis o hipotece.

Zobacz: Nowa Księga Wieczysta 2011

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama