REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Przyczyny wygaśnięcia umowy najmu

REKLAMA

Najczęstszą przyczyną wygaśnięcia umowy najmu jest upływ terminu, na jaki została zawarta. Jednak mogą zaistnieć również okoliczności, które powodują wcześniejsze rozwiązanie umowy. Może być to zgodna wola obu stron, ale również naruszenie obowiązków spoczywających po jednej z nich. Jeżeli najemca, pomimo rozwiązania umowy, nie opuszcza lokalu, niezbędne może okazać się wejście na drogę sądową.

Wyrok eksmisyjny

Jeżeli wynajmujący wygra sprawę w sądzie i zostanie wydany wyrok eksmisyjny, lokator powinien opuścić wynajmowane mieszkanie. Wynajmujący nie ma jednak prawa wyrzucić z mieszkania najemcy, który nie chce dobrowolnie opuścić lokalu. Powinien zgłosić się do sądu, by ten nadał wyrokowi klauzulę wykonalności. Dopiero takie orzeczenie może być podstawą do działań komornika.

Komornik wyznacza lokatorowi termin, w którym ma opuścić mieszkanie. Jeżeli najemca tego nie uczyni, komornik może zastosować środki przymusu (może skorzystać z pomocy Policji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce, generalnie, nie ma możliwości, aby lokator został eksmitowany na bruk. Jeżeli sąd będzie orzekał w sprawie eksmisji, a najemca nie będzie miał gdzie zamieszkać, sąd może orzec o przyznaniu lokalu socjalnego. Jeżeli okaże się, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego, wówczas takiej osobie powinno zostać udostępnione pomieszczenie tymczasowe. Do tego czasu, komornik musi powstrzymać się od działań mających na celu opróżnienie lokalu przez najemcę.

Zobacz serwis: Najem

Najem okazjonalny

Wyjątkiem od tej reguły, jest umowa najmu okazjonalnego. Zgodnie z przepisami prawnymi regulującymi kwestie podpisania takiej umowy, najemca jest zobowiązany do dołączenia do niej notarialnego oświadczenia o poddaniu się eksmisji. W takim oświadczeniu wskazuje się lokal, do którego przeniesie się najemca w razie rozwiązania z nim umowy najmu. Jest to regulacja korzystna dla wynajmującego z tego względu, że nie wymaga od niego starań o wyrok eksmisyjny. Wystarczy, że takiemu oświadczeniu zostanie nadana klauzula wykonalności.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli okaże się, że adres wskazany w umowie (ten, pod który ma przenieść się najemca) jest nieprawdziwy albo jego właściciel nie będzie chciał przyjąć lokatorów, wówczas mogą oni trafić na bruk.

Pobierz wzór: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA