reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Najczęstszą przyczyną wygaśnięcia umowy najmu jest upływ terminu, na jaki została zawarta. Jednak mogą zaistnieć również okoliczności, które powodują wcześniejsze rozwiązanie umowy. Może być to zgodna wola obu stron, ale również naruszenie obowiązków spoczywających po jednej z nich. Jeżeli najemca, pomimo rozwiązania umowy, nie opuszcza lokalu, niezbędne może okazać się wejście na drogę sądową.

Jeżeli wynajmujący wygra sprawę w sądzie i zostanie wydany wyrok eksmisyjny, lokator powinien opuścić wynajmowane mieszkanie. Wynajmujący nie ma jednak prawa wyrzucić z mieszkania najemcy, który nie chce dobrowolnie opuścić lokalu. Powinien zgłosić się do sądu, by ten nadał wyrokowi klauzulę wykonalności. Dopiero takie orzeczenie może być podstawą do działań komornika.

Komornik wyznacza lokatorowi termin, w którym ma opuścić mieszkanie. Jeżeli najemca tego nie uczyni, komornik może zastosować środki przymusu (może skorzystać z pomocy Policji).

W Polsce, generalnie, nie ma możliwości, aby lokator został eksmitowany na bruk. Jeżeli sąd będzie orzekał w sprawie eksmisji, a najemca nie będzie miał gdzie zamieszkać, sąd może orzec o przyznaniu lokalu socjalnego. Jeżeli okaże się, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego, wówczas takiej osobie powinno zostać udostępnione pomieszczenie tymczasowe. Do tego czasu, komornik musi powstrzymać się od działań mających na celu opróżnienie lokalu przez najemcę.

Zobacz serwis: Najem

Wyjątkiem od tej reguły, jest umowa najmu okazjonalnego. Zgodnie z przepisami prawnymi regulującymi kwestie podpisania takiej umowy, najemca jest zobowiązany do dołączenia do niej notarialnego oświadczenia o poddaniu się eksmisji. W takim oświadczeniu wskazuje się lokal, do którego przeniesie się najemca w razie rozwiązania z nim umowy najmu. Jest to regulacja korzystna dla wynajmującego z tego względu, że nie wymaga od niego starań o wyrok eksmisyjny. Wystarczy, że takiemu oświadczeniu zostanie nadana klauzula wykonalności.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli okaże się, że adres wskazany w umowie (ten, pod który ma przenieść się najemca) jest nieprawdziwy albo jego właściciel nie będzie chciał przyjąć lokatorów, wówczas mogą oni trafić na bruk.

Pobierz wzór: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama