reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno stanowią, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o związki konkubenckie. Oznacza to, że wnuki, wstępni ani rodzeństwo najemcy nie mają prawa zamieszkiwać w mieszkaniu swojego krewnego po jego śmierci.

Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że określone osoby z chwilą śmierci najemcy wstępują w jego sytuację prawną jako najemcy, tzn. stają się (współ)najemcami na dotychczasowych warunkach. Wstąpienie w stosunek najmu jest instytucją odrębną od dziedziczenia. Oznacza to, że najem lokalu mieszkalnego nie wchodzi w skład spadku po zmarłym najemcy, a jego przejście na inne osoby odbywa się na podstawie odrębnego przepisu. Zasada ta odnosi się jedynie do lokali mieszkalnych.

W stosunek najmu po zmarłym najemcy mogą wstąpić:
1. małżonek najemcy niebędący współnajemcą;
2. dzieci najemcy i jego współmałżonka – chodzi tu o dzieci najemcy i jego współmałżonka (pasierby), a także wspólne dzieci najemcy i współmałżonka (dzieci przysposobiona są traktowane na równi z biologicznymi);
3. inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych;
4 osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Pojęcie faktycznego pożycia dotyczy jedynie takiej sytuacji, gdy pomiędzy najemcą a jego współlokatorem istniało takie pożycie jak pomiędzy małżonkami. Dotyczy to przede wszystkim związków konkubenckich. Oznacza to, że za osoby pozostające we wspólnym pożyciu nie można uznać pary homoseksualnej.

Osoby pozostające we wspólnym pożyciu z najemcą powinny stale z nim zamieszkiwać w tym lokalu do chwili jego śmierci. Zwrot o stałym zamieszkiwaniu tłumaczy się w ten sposób, że chodzi tu o sytuację, w której przedmiotowy lokal stanowi dla tej osoby centrum jej spraw życiowych, o czym może świadczyć to, że nie ma się ona z tego lokalu, po śmierci najemcy, dokąd wyprowadzić.

Osoby, które pozostają w faktycznym pożyciu z najemcą, jeżeli nie jest to pożycie takie jak małżeńskie, nie wstąpią w stosunek najmu po zmarłym. Ważne jest więc, aby jeszcze za życia najemcy zadbały o zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych na wypadek jego śmierci.

Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sosnowicz

Partner w kancelarii prawnej LEGALICA Sosnowicz&Nawrocki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama