reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najem lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Najem lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Korzyść płynąca z najmu lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego to przede wszystkim preferencyjny czynsz. Należy jednak mieć na uwadze, że w razie naruszenia podstawowych warunków umowy TBS może ją rozwiązać.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego może wypowiedzieć umowę najmu, w przypadku:
• przekroczenia maksymalnego progu dochodów,
• nieterminowego złożenia deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego,
• nabycia prawa do innego lokalu.

Najemca lokalu w TBS jest zobowiązany do składania, raz na 2 lata (do 30 kwietnia) deklaracji, w której wykazuje wysokość średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Jeżeli najemca nie złoży deklaracji w terminie, wówczas TBS może wypowiedzieć umowę najmu. W przypadku, gdy zostanie wykazane, że dochody gospodarstwa domowego przekraczają ustawowy próg, wtedy , towarzystwo może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu.
Inaczej kształtuje się kwestia możliwości wypowiedzenia umowy najmu, w razie złożenia przez najemcę w deklaracji oświadczeń niezgodnych z prawdą. W takiej sytuacji, towarzystwo wypowiada najemcy umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia (w trybie natychmiastowym).

Zobacz również serwis: Zarobki

Jeżeli umowa między Towarzystwem Budownictwa Społecznego a najemcą zostanie w tym trybie rozwiązana, osoba zajmująca lokal powinna go opuścić. W razie gdyby zajmowała lokal dalej, bez tytułu prawnego, jest obowiązana płacić towarzystwu miesięczne odszkodowanie za korzystanie z lokalu, w wysokości 200% czynszu miesięcznego, jaki płaciłaby, gdyby umowa nie została rozwiązana.

Jeżeli najemca, w trakcie trwania stosunku najmy, uzyskał tytuł prawny do innego lokalu (czy to na podstawie umowy sprzedaży, czy też na mocy testamentu) powinien o tym fakcie poinformować Towarzystwo. W takiej sytuacji zostanie mu jednak pozostawiony wybór – czy rozwiązać umowę z TBS czy też zbyć prawo do nowego lokalu.

Zobacz również serwis: TBS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama