REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Marta Wrzosek
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Dom czy mieszkanie?

Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Ich dokładne rozważenie, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i możliwości finansowe, jest niezbędne. Warto też zadać sobie pytanie, na jakie ustępstwa jesteśmy gotowi pójść.

REKLAMA

REKLAMA

Z całą pewnością życie w domu jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Większa powierzchnia, to więcej przestrzeni. Poza tym, na ogół dysponujemy również mniejszym lub większym przydomowym ogródkiem. Jesteśmy w większej mierze niezależni od sąsiadów.

Jednak dom na obrzeżach to również pewne minusy. Nasz dom – oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum miasta, gwarantuje nam, niestety, dłuższe dojazdy do pracy czy szkoły, o ewentualnym staniu w korkach, nie wspominając. Różnie bywa także z komunikacją miejską. Jeżeli nawet nie mamy za daleko do przystanku autobusowego, to często jeżdżą one co 30-40 minut. Wymaga to z całą pewnością dobrej organizacji i pilnowania rozkładów jazdy. Podróże do pracy (szkoły) i z powrotem mogą więc zająć nam dość sporą część dnia. Nie dla każdego jednak może stanowić to problem, gdyż niewątpliwe plusy mieszkania w domu będą przeważać. Dla innych, nawet takich, którzy początkowo entuzjastycznie odnosili się do przeprowadzki do domu za miasto, może się to po pewnym czasie okazać męczące.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Utrzymanie domu

Większa powierzchnia domu to także więcej przestrzeni do utrzymywania w porządku. Kwestia niby zupełnie drugorzędna, a jednak może znacznie uprzykrzyć zamieszkiwanie w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt utrzymania domu będzie raczej dość podobny do mieszkania. Jednak kupując dom należy pamiętać, że to my jesteśmy jego wyłącznymi właścicielami i to my musimy o niego dbać. Wiele rzeczy, które w bloku załatwi za nas spółdzielnia, w domu musimy zrobić samodzielnie (np. zadbać o wywóz śmieci, dokonać niezbędnych napraw).

Ceny

REKLAMA

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę również nasze finanse. W Warszawie, mając do dyspozycji 500 tysięcy złotych, stać nas będzie na dom o powierzchni ok.120 – 140 mkw, raczej nie więcej. Za tą samą kwotę możemy kupić mieszkanie o pow. 40 mkw w samym centrum miasta, a w dzielnicach dalszych (np. na Białołęce) nawet o pow. 75 mkw.

Główną zaletą mieszkania jest przede wszystkim to, że w ogromnej większości przypadków, w pobliżu znajduje się wszystko to, co jest nam potrzebne. Od komunikacji miejskiej zaczynając, przez sklepy centra handlowe, miejsca rozrywki, na naszej pracy (szkole) kończąc. Niemniej jednak, osoby, które od lat mieszkają w domu jednorodzinnym często powtarzają, że za nic w świecie nie przeprowadziłyby się do bloku. Mieszkanie, z całą pewnością nie daje nam takiego komfortu jak dom. Dom pozwala nam oderwać się od zgiełku miasta, zapewnia nam większą swobodę, ciszę i spokój, umożliwia lepszy wypoczynek.

Wszystko zależy jednak od oferty. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wszelkie istotne dla nas czynniki. Większy komfort, świeże powietrze czy własny ogród mogą okazać się bowiem niewystarczającą rekompensatą za godziny spędzone na dojazdach.

Zobacz również serwis: Kredyty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA