reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy faktura może zastąpić kasę fiskalną przy najmie?

Czy faktura może zastąpić kasę fiskalną przy najmie?

Przy najmie nie ma obowiązku stosowania kas rejestrujących – w przypadku, kiedy są świadczone usługi na rzecz podatników VAT. Jednakże przy sprzedaży konsumenckiej przewidziano liczne wyjątki, – które zostaną omówione poniżej.

Wyjątki przewidziane przy sprzedaży konsumenckiej. Do najważniejszych z nich należą:

1. W przypadku najmu nieruchomości wystarczy dokumentowanie całości sprzedaży z dołączonymi z tego tytułu fakturami, by nie musieć stosować kas;
2. Inne usługi mogą korzystać ze zwolnień dla świadczenia usług w niewielkim wymiarze;
3. Nie trzeba stosować kas, jeśli liczba świadczonych usług w ciągu roku jest nie wyższa niż 50, a liczba odbiorców jest mniejsza niż 20 i w całości są dokumentowane fakturami;
4. W przypadku, kiedy działalność rozpoczynamy w drugiej połowie roku, liczba transakcji nie może być wyższa niż 25, a liczba odbiorców mniejsza niż 10.

Zwolnienia, które nie wymagają wystawienia faktury lub rachunku dotyczą przede wszystkim usług – gdy całość zapłaty za świadczone usługi zostaje dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK na rachunek podatnika. W związku z powyższym, z ewidencji i dochodów nie może wynikać jednak, że jakichkolwiek transakcji dotyczyła zapłata. W tymże wymiarze można korzystać ze zwolnienia wynikającego przede wszystkim z niskich obrotów. Obecnie suma ta wynosi 40 tys. zł dla osób kontynuujących działalność gospodarczą, natomiast 20 tys. Dla osób rozpoczynających działalność.

Tak. Fakturami mogą być także rachunki, które są wystawiane na podstawie ordynacji podatkowej przez podatników, którzy nie są zobowiązani o wystawiania faktur VAT. W związku z tym, aby umiejętnie korzystać z tych zwolnień, należy wystawić rachunki. Jednakże zbiór tych rachunków może być traktowany jak ewidencja dzienna i nie trzeba czynić nic poza tym.

Zobacz również serwis: Najem

Faktury VAT może wystawiać tylko podatnik VAT.

Zobacz również serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama