reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Od 1 stycznia 2003 roku stawką preferencyjną (czyli stawką obniżoną) zostały objęte budynki zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług medycznych, w tym szpitale i sanatoria.

W przeciągu kilku lat stosowania tych przepisów ugruntowała się praktyka urzędów podatkowych, zgodnie z którą stosowanie stawki obniżonej dotyczy wyłącznie tych pomieszczeń, których przeznaczenie jest bezpośrednio powiązane z celem działania takiej instytucji – udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

W praktyce, oznacza to, że np. w przypadku sanatoriów, bardzo niewielki procent ich powierzchni jest objęty stawką preferencyjną. Takie pomieszczenia jak stołówka, recepcja, kuchnia, poczekalnia, baza noclegowa pacjentów czy też inne tylko pośrednio związane z świadczeniem usług medycznych opodatkowane są pełną stawką.
Taka interpretacja przepisów to duże obciążenie dla wszelkich zakładów opieki zdrowotnej. A istnienie pomieszczeń tego typu jest przecież niezbędne do funkcjonowania tych instytucji. I to nie tylko ze względów czysto praktycznych, ale i formalnych (nieuzyskanie wpisu do rejestru i brak możliwości rozpoczęcia działalności).

Zobacz również serwis: Najem

Do Sejmu skierowany został projekt zmieniający to uregulowanie. Nowelizacja miałaby wprowadzić stosowanie obniżonej stawki podatku od nieruchomości do całych budynków, które są przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z opieką zdrowotną.

Dzięki takim zmianom, preferencyjną stawką objęte zostaną także te części budynku, które na realizację zadań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przeznaczone są w sposób pośredni, a więc nie tyko te pomieszczenia, w których świadczy się usługi lecznicze.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama