reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów całkowicie zmieniła zasady najmu. Właściciele będą mogli eksmitować lokatorów wynajmujących mieszkania bez uzyskania wyroku sądowego. Nowa forma najmu lepiej chroni interes właścicieli.

Najem okazjonalny jest korzystny dla właścicieli, gdyż w znacznym stopniu ogranicza możliwość uchylenia się lokatorów od eksmisji. Właściciele bez większych problemów będą mogli rozwiązać umowę z lokatorem i unikając przy tym skomplikowanej procedury sądowej. Właściciel z łatwością będzie mógł odzyskać lokal.

Właściciele zarówno mieszkań, jak i domów będą mogli wynajmować swoje nieruchomości na podstawie umów o najem okazjonalny. Co ważniejsze, właściciel będzie mógł zwrócić się do komornika o eksmisję uciążliwych lub zalegających z czynszem lokatorów, bez konieczności pozyskania wyroku sądowego.

Najemca okazjonalny będzie odpowiedzialny z tytułu utraty możliwości zamieszkania w innym lokalu. Jeżeli najemca pozyska informacje o tym, iż utracił możliwość zamieszkiwania w innym lokalu, będzie miał obowiązek w terminie 21 dni wskazać inny lokal. Najemca także będzie zobowiązany do stosownego przedstawienia oświadczenia innego właściciela o możliwości zamieszkania w innym lokalu po rozwiązaniu umowy.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli najemca nie wywiąże się z powyżej opisanego obowiązku – właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę a najemca dobrowolnie będzie zobowiązany do opuszczenia lokalu.

Zobacz również serwis: Najem

Podstawa prawa:

Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama