reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?

Umowa najmu okazjonalnego zawiera pewne ograniczenia w stosunku do najemcy, jak i właściciela lokalu. Takie warunki umowy są niesprzyjające z wielu przyczyn, które zostaną omówione poniżej.

Największy kłopot może stanowić świadectwo energetyczne, jeżeli zażąda go najemca lokalu. W przypadku małych mieszkań w budynkach wielorodzinnych świadectwo energetyczne kosztuje średnio 360 zł. Natomiast w większych lokalach lub domach jest to koszt w granicach kilku tysięcy złotych.

Ważny jest fakt, iż niezależnie od tego, ile właściciel lokalu zarobi na wynajmie, będzie musiał zapłacić fiskusowi 8,5 procent podatku od najmu. Jest to dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy dotychczas, zarabiając na wynajmie więcej niż 4 tys. euro rocznie, musieli zapłacić podatek od nadwyżki wynoszący aż 20 proc.

Właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Zobacz również: Wzór umowy wypowiedzenia najmu

Ustawa wymaga od najemcy wskazania innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkiwać w sytuacji, kiedy zostanie zobowiązany do opróżnienia lokalu np. w przypadku wykonania egzekucji.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Do umowy konieczne jest także dołączenie oświadczenia - na zamieszkiwanie w lokalu najemcy - właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca – w sytuacji rozwiązania umowy najmu okazjonalnego.

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama