reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Współwłaściciel zapłaci cały podatek

Współwłaściciel zapłaci cały podatek

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przypadku gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości jest zwolniony z podatku od nieruchomości, cały podatek uiszcza drugi współwłaściciel, niekorzystający ze zwolnienia.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, i co najważniejsze obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pojęć „współwłasność” oraz „odpowiedzialność solidarna”, dlatego należy sięgnąć do kodeksu cywilnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 195 kodeksu cywilnego współwłasność jest rodzajem własności, charakteryzującym się tym, że jedno i to samo prawo własności tej samej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie. Współwłasność charakteryzują trzy cechy:
1. jedność przedmiotu
2. wielość podmiotów
3. niepodzielność wspólnego prawa

Zobacz również serwis: Najem

Istota odpowiedzialności solidarnej sprowadza się do tego, że każdy ze dłużników jest zobowiązany wobec wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem, natomiast wierzyciel może według swego wyboru żądać spełniania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich bądź też od każdego z osobna.

Wynika z tego, że zapłata podatku od nieruchomości przez jednego lub kilku ze współwłaścicieli (współposiadaczy) powoduje wygaśnięcie zobowiązania względem pozostałych.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Przepisy Ordynacji podatkowej stanowią, że do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe należy stosować art. 373 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników. Oznacza to, że mimo iż zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności odnoszą skutek wobec dłużnika, którego dotyczą, współdłużnicy nadal ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec wierzyciela za cały dług.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma żadnych podstaw do zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ten sposób, że gdy jeden współwłaściciel korzysta z ustawowego zwolnienia z podatku, to drugi obciążony byłby podatkiem tylko do tej części powierzchni, która odpowiada wysokości jego udziału we współwłasności.
Tak więc współwłaściciel niezwolniony z obowiązku zapłaty podatku, pozostaje zobowiązany do spełnienia świadczenia w pełnej kwocie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; art. 195, 366, 373 Kodeksu Cywilnego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli jeden właściciel jest zwolniony od podatku całość pokrywają pozostali.
Jeżeli jeden właściciel jest zwolniony od podatku całość pokrywają pozostali.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama