reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

Spółdzielnie mieszkaniowe często uzależniają wysokość opłat za media czy też wywóz śmieci od liczby osób zamieszkujących w danym mieszkaniu. Ale mogą uwzględnić tylko tych domowników, którzy zostali zgłoszeni do administracji. Niestety w praktyce bardzo częste są przypadki kiedy to w lokalu zamieszkuje większa liczba osób, a spółdzielnia nie ma możliwości, aby to sprawdzić.

Jak więc można poradzić sobie z tym problemem? Otóż pomocne w takim przypadku bywają donosy sąsiadów, którzy mogą być niezastąpionym źródłem informacji. W momencie, gdy spółdzielnia otrzyma donos wysyła do danego lokalu administratora wraz ze strażą miejską. Musi mieć jednak istotny powód, aby przeprowadzić taką interwencję, np. naruszenie obowiązku meldunkowego przez właściciela.

Pracownicy spółdzielni nie mają prawa samodzielnie wejść do mieszkania i policzyć jego mieszkańców.

Podczas kontroli są sprawdzane dokumenty osób zastanych w mieszkaniu. Jeśli zostanie stwierdzone, że właściciel zgłosił nieprawdziwe informacje do administracji, wówczas można dokonać podwyżki opłat. Właściciel jest bowiem zobowiązany do składania oświadczenia dot. liczby osób zamieszkujących w jego mieszkaniu, zgodnego z rzeczywistym stanem.

Zobacz również serwis: Najem

Podwyższenie czynszu powinno być pisemnie uzasadnione, a na wniosek mieszkańca spółdzielnia załącza dokładne wyliczenie wysokości opłat.

Jeżeli członek spółdzielni po otrzymaniu takiego pisma stwierdzi, że podwyżka jest bezzasadna ma prawo je zakwestionować. Występuje wówczas na drogę sądową i tam dochodzi swych praw. Z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że to na zarządzie spółdzielni mieszkaniowej spoczywa ciężar dowodowy dot. zasadności podwyżki. W przeprowadzaniu dowodu należy udowodnić, że właściciel lokalu i zarazem członek spółdzielni działał na jej szkodę. Przede wszystkim zgłosił do administracji nieprawdziwe dane dotyczące liczby osób zamieszkujących w danym lokalu.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przegranie sprawy w sądzie przez właściciela mieszkania wywołuje szereg niekorzystnych dla niego konsekwencji. Po pierwsze będzie on musiał zwrócić spółdzielni zaległe opłaty. Po drugie może zostać wykluczony ze spółdzielni mieszkaniowej, a to skutkuje tym, że utraci przysługujące mu dotychczas przywileje.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama