reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ogólne zebranie właścicieli

Ogólne zebranie właścicieli

Ogólne zebranie właścicieli podejmuje uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Musi być zwołane co najmniej raz w roku do końca marca.

Obowiązek zwołania co najmniej raz w roku zebrania właścicieli lokali w terminie do końca marca spoczywa na wybranym przez właścicieli lokali zarządzie lub na zarządcy, któremu właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną w umowie. Zarząd obowiązany jest pisemnie powiadomić każdego właściciela lokalu o zebraniu, nie później niż w ciągu siedmiu dni przed jego planowanym terminem. W wezwaniu musi znaleźć się data i godzina zebrania, miejsce zebrania oraz porządek obrad, który może ulec zmianie w toku obrad.

W przypadku, gdy zarząd lub zarządca nie zwołają zebrania ogółu właścicieli lokali w oznaczonym terminie, zgodnie z Ustawą o własności lokali, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

Przedmiotem obrad zebrania rocznego powinno być:
• uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
• uchwalenie opłat na pokrycie kosztów zarządu
• ocena pracy zarządu
• sprawozdanie zarządu z działalności
• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi z wykonanych obowiązków

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Do innych podstawowych kwestii, w których potrzebna jest uchwała zebrania właścicieli można zaliczyć np. ustalanie wysokości zaliczek na poczet utrzymania części nieruchomości wspólnej, ustalanie wynagrodzeń zarządu (zarządcy), decyzje o zmianie przeznaczenia części wspólnej nieruchomości, udzielanie zgody na przebudowę, nadbudowę lub adaptację nieruchomości oraz na zmianę wysokości udziału w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.
Nadzwyczajne zebrania właścicieli mogą być zwoływane stosownie do potrzeb lub na wniosek właścicieli lokali posiadających co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej. Ustawa wprowadza zasadę głosowania tylko nad sprawami wprowadzonymi do porządku obrad, jeżeli podjęcie innych uchwał wprowadzałoby zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali.

Wynik głosowania nie zależy od ilości głosujących właścicieli, ale od wielkości udziału poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej, a więc im większy udział w nieruchomości wspólnej, tym głos jest więcej wart. Istnieje także możliwość wprowadzenia na głosowaniu zasady zgodnie z którą właściciel jednego lokalu ma jeden głos, jeżeli zażądają tego właściciele lokali posiadający 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Uchwały w najważniejszych sprawach wspólnoty mieszkaniowej powinny być podejmowane na zebraniach właścicieli. Przy znacznej absencji właścicieli lokali na zebraniu, uchwały powinny być uzupełniane za pomocą głosów zebranych indywidualnie.

Właściciel lokalu, w terminie do sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogólnym lub od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów, ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasadę prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama