REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem lokali mieszkalnych- informacje ogólne

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie, przysłowiowy „dach nad głową” jest jedną z najważniejszych, rzeczy w życiu człowieka. Wiele osób będących na różnym etapie życia, zmuszonych jest do korzystania z cudzych mieszkań, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Najczęściej korzystanie z cudzych mieszkań odbywa się w formie najmu, ponieważ jest to, jak się wydaje najprostsza i najpewniejsza forma prawna umożliwiająca używanie cudzych mieszkań.

Podział najmu lokali

REKLAMA

Najem mieszkań zgodnie z założeniami przyjętymi w nauce prawa możemy podzielić:

  •  najem okazjonalny regulowany w kodeksie cywilnym oraz
  •  najem komunalny oparty o ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego.

Podział ten ma na celu rozróżnienie dwóch zasadniczych kwestii dotyczących najmu mieszkań.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny jest przede wszystkim najmem o charakterze czasowym (zazwyczaj kilku miesięcznym lub kilku letnim) i nie służy on trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Cechuje go prostsza forma wypowiadania (tj. krótsze terminy wypowiedzenia). Najem okazjonalny dotyczy osób prywatnych, które mogą sobie uczynić z wynajmowanego przez siebie mieszkania dodatkowe źródło dochodu. Podstawą tego jest fakt, iż sam właściciel danego mieszkania przejściowo nie korzysta z niego w celu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych (ponieważ np. przebywa za granicą lub ma drugie mieszkanie) Osobami najczęściej korzystającymi z tego typu najmu są studenci wynajmujący stancje, osoby czasowo przebywające w danym miejscu np. w związku z wykonywaną pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najem komunalny

Przez najem komunalny należy rozumieć taki najem lokalu mieszkalnego, który nie jest najmem okazjonalnym - niekoniecznie chodzi o najem mieszkania komunalnego z gminnego zasobu mieszkaniowego

REKLAMA

Natomiast najem komunalny ze względu na regulacje zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów skierowany jest do osób, którym wynajmowane mieszkanie służy do trwałego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to tzw. stałych najemców, którzy z wynajmowanym mieszkaniem trwale wiążą swoje życie osobiste i zawodowe. Co prawda ustawa ta mówi o tym, że i w przypadku najmu komunalnego możliwe jest zawarcie umowy na czas określony, jednak dalsze regulacje prawne płynące z treści tej umowy wyraźnie wskazują, że preferuje ona najem bezterminowy.

Co więcej w przypadku najmu z mieszkaniowego zasobu gminy (z pewnymi wyjątkami) ustawa przewiduje wręcz nakaz zawierania umów bezterminowych. Kolejną różnicą jest również to, że najem komunalny dotyczy, przede wszystkim lokali stanowiących publiczny zasób mieszkaniowy.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny, ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266, ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA