reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wizytacje lokali

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Wizytacje lokali dokonywane przez osobę, która wynajmuje lokal mają swoje uzasadnienie w tym, iż właściciel chce na bieżąco sprawdzać stan swojej własności. Z kolei najemca najmując dany lokal, nie wynajął go razem z wynajmującym i notoryczne wizyty wynajmującego mogą prowadzić do zakłócania najmu. Strony umowy najmu powinny ustalić zasady i terminy dokonywania wizytacji.

Punktem wyjścia do wizytacji dokonywanych przez wynajmującego jest przede wszystkim jego prawo własności w stosunku do danego lokalu, a ochroną najemcy przed ciągłymi wizytacjami jest w pewnym sensie posiadany przez niego status posiadacza. Wypada również zauważyć, iż prawo do ochrony praw najemcy nakazuje stosować przepisy o ochronie prawa własności. W tym względzie ochrona praw najemcy w zakresie używania lokalu została zrównana z prawami właściciela. Po za tym, najemca może korzystać z ochrony jakiej daje mu prawo, jako posiadaczowi zależnemu.

Wynajmujący ma zapewnić najemcy spokojne i prawidłowe korzystanie z przedmiotu najmu. Jeżeli dana osoba najmuje mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, to ma prawo do tego aby w danym mieszkaniu czuć się swobodnie oraz nie być narażoną na kontrole ze strony wynajmującego. Wynajmujący nie powinien zbyt często dokonywać takich wizytacji, gdyż swoim zachowaniem doprowadza do tego, że najemca przestaje czuć się komfortowo w danym lokalu. Nikt nie chce być kontrolowanym zbyt często, gdyż takie działania naruszają prywatność najemcy i prawo do nieskrępowanego korzystania z lokalu.

Właściciel mieszkania chcąc dokonać wizytacji mieszkania powinien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizytacji oraz ust lic jej dokładną datę i godzinę. Przede wszystkim po to aby zastać najemcę w lokalu, jak również po to by jego wizyta nie była zupełnym zaskoczeniem dla najemcy. Wizytacja taka nie powinna oczywiście przypominać przeszukania dokonywanego przez policję i w żadnym wypadku nie może dotyczyć przeglądania rzeczy osobistych najemcy. Wynajmujący może sprawdzić aktualny stan techniczny lokalu jego wyposażenia, stwierdzić pewne usterki lub uszkodzenia. Może również zapoznać się z ewentualnymi ulepszeniami, jakich dokonał najemca w najmowanym mieszkaniu.

Zbyt częste wizytacje wynajmującego mogą uzasadniać wypowiedzenie najmu, w szczególności gdy nie są one niczym uzasadnione.
W pewnym zakresie można zrozumieć zachowanie wynajmującego, który jako właściciel ma prawo do tego aby dokonywać wizytacji swojej własności. Jednak kontrole te nie powinny przybierać zbyt częstego i notorycznego charakteru. 

Kwestią raczej bezsporną jest fakt, iż w okresie wypowiedzenia najemca powinien udostępniać wynajmującemu lokal, w celu pokazania go potencjalnym nowym najemcom. Oczywiście oglądanie takiego lokalu powinno też następować o odpowiedniej porze i po wcześniejszym uprzedzeniu najemcy o tym fakcie.
Rozstrzyganie sporów między właścicielem i najemcą w zakresie dokonywania wizytacji jest sprawą trudną i skomplikowaną. Często może prowadzić do narastania konfliktu między stronami umowy najmu i spowodować rozwiązanie stosunku najmu. Racjonalnym rozwiązaniem wydaje się ugodowe i kompromisowe załatwianie kwestii wizytacji.


Podstawa prawna: art. 222, 690 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama