| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Sadzenie roślin wodnych. Poradnik

Sadzenie roślin wodnych. Poradnik

Sadzenie roślin wodnych wymaga niewielkiego przygotowania. Warto wiedzieć w jakim okresie przystąpić do sadzenia, aby rośliny dobrze się rozwijały. Istotne jest także podłoże oraz umieszczenie sadzonek w pojemnikach. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się podstaw sadzenia roślin wodnych.

Na co zwrócić uwagę kupując rośliny wodne?

Kupując rośliny wodne warto zwrócić uwagę czy mają rozwinięte pąki kwiatowe i liście. Lepiej zdecydować się na te, które nie zdążyły jeszcze się rozwinąć. Umożliwi to bezpieczniejszy transport i ułatwi sadzenie. Niektóre rośliny, jeżeli uszkodzimy je podczas przenoszenia do nowego zbiornika wodnego – mogą zakwitnąć dopiero w przyszłym sezonie.

W jakim okresie sadzić rośliny wodne?

Odpowiednim okresem na sadzenie roślin wodnych w oczkach lub stawach jest wiosna i jesień. Rośliny wieloletnie dobrze się przyjmują i rozwijają, gdy posadzimy je wczesną wiosną. Jeżeli chodzi  o rośliny tropikalne – warto zaczekać z ich sadzeniem do końca maja. Cieplejsza temperatura bardziej im sprzyja i pozwala się zakorzenić.

Podłoże dla roślin wodnych

Rośliny wodne dobrze rosną na mieszance gliny i piasku. Pamiętajmy również, że niektóre rośliny – jak na przykład kaczeńce – preferują podłoże z dodatkiem torfu. Lepiej jest jednak skorzystać z gleby bez dodatku nawozu. Nawóz sprzyja szybkiemu rozwijaniu się glonów. Jeżeli więc naszym zamiarem jest przejrzyste oczko wodne, a nie zielone bagno, zrezygnujmy z nawozów  – szczególnie tych mineralnych. Zamiennikiem mogą być w tym przypadku specjalne nawozy do roślin wodnych. Rozpuszczają się one w wodzie i są pożywieniem dla roślin, nie dla glonów.

Podpory dla wysokich roślin

Rośliny wodne takie jak pałki wodne lub tataraki, wymagają podparcia lub pojemników, w których ułożymy dodatkowo kilka kamieni. Dzięki temu rośliny się nie przewrócą na dużym wietrze i nie połamią.

Pojemniki dla roślin wodnych

Chcąc ułatwić sobie pielęgnację roślin wodnych, możemy je sadzić w pojemnikach. Jest to także dobry sposób, aby móc w każdej chwili zmienić miejsce roślin, jeżeli w poprzednim źle rosły. Warto jednak pamiętać, aby pojemniki miały otwory w dnie lub wybrać te ażurowe. Pozwoli to na przepływ świeżej, natlenionej wody i zapobiegnie gniciu roślin.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »