REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sadzenie roślin wodnych. Poradnik

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Sadzenie roślin wodnych wymaga niewielkiego przygotowania. Warto wiedzieć w jakim okresie przystąpić do sadzenia, aby rośliny dobrze się rozwijały. Istotne jest także podłoże oraz umieszczenie sadzonek w pojemnikach. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się podstaw sadzenia roślin wodnych.

Na co zwrócić uwagę kupując rośliny wodne?

Kupując rośliny wodne warto zwrócić uwagę czy mają rozwinięte pąki kwiatowe i liście. Lepiej zdecydować się na te, które nie zdążyły jeszcze się rozwinąć. Umożliwi to bezpieczniejszy transport i ułatwi sadzenie. Niektóre rośliny, jeżeli uszkodzimy je podczas przenoszenia do nowego zbiornika wodnego – mogą zakwitnąć dopiero w przyszłym sezonie.

REKLAMA

W jakim okresie sadzić rośliny wodne?

Odpowiednim okresem na sadzenie roślin wodnych w oczkach lub stawach jest wiosna i jesień. Rośliny wieloletnie dobrze się przyjmują i rozwijają, gdy posadzimy je wczesną wiosną. Jeżeli chodzi  o rośliny tropikalne – warto zaczekać z ich sadzeniem do końca maja. Cieplejsza temperatura bardziej im sprzyja i pozwala się zakorzenić.

Podłoże dla roślin wodnych

Rośliny wodne dobrze rosną na mieszance gliny i piasku. Pamiętajmy również, że niektóre rośliny – jak na przykład kaczeńce – preferują podłoże z dodatkiem torfu. Lepiej jest jednak skorzystać z gleby bez dodatku nawozu. Nawóz sprzyja szybkiemu rozwijaniu się glonów. Jeżeli więc naszym zamiarem jest przejrzyste oczko wodne, a nie zielone bagno, zrezygnujmy z nawozów  – szczególnie tych mineralnych. Zamiennikiem mogą być w tym przypadku specjalne nawozy do roślin wodnych. Rozpuszczają się one w wodzie i są pożywieniem dla roślin, nie dla glonów.

Podpory dla wysokich roślin

Rośliny wodne takie jak pałki wodne lub tataraki, wymagają podparcia lub pojemników, w których ułożymy dodatkowo kilka kamieni. Dzięki temu rośliny się nie przewrócą na dużym wietrze i nie połamią.

Pojemniki dla roślin wodnych

Chcąc ułatwić sobie pielęgnację roślin wodnych, możemy je sadzić w pojemnikach. Jest to także dobry sposób, aby móc w każdej chwili zmienić miejsce roślin, jeżeli w poprzednim źle rosły. Warto jednak pamiętać, aby pojemniki miały otwory w dnie lub wybrać te ażurowe. Pozwoli to na przepływ świeżej, natlenionej wody i zapobiegnie gniciu roślin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA