| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny jednoroczne na rabaty

Rośliny jednoroczne na rabaty

Rośliny jednoroczne na rabaty to możliwość stworzenia dowolnej palety barw. Kolorowe kwiaty zwracają uwagę i ożywiają ogród pełen zieleni. Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne? Jak stworzyć kolorową rabatę z roślin jednorocznych?

Roślinami jednorocznymi możemy cieszyć się jedynie przez jeden rok. Wysiewają się, kwitną, tworzą nasiona i zamierają. Wyróżniają się spośród innych, niekiedy wieloletnich roślin, jaskrawą kolorystyką i różnorodnością. Warto pamiętać, że niektóre rośliny jednoroczne wysiewają się same. Gdy posadzimy je raz, w kolejnych latach nowe okazy mogą się pojawić w bardzo przypadkowych miejscach. Do takich roślin należą między innymi: nasturcje, nagietki, maki.

Tworząc rabaty warto również wziąć pod uwagę upodobania danych roślin i zapewnić im odpowiednie warunki. Nie wszystkie rośliny jednoroczne dobrze znoszą chłodniejsze noce. Niektóre należy wpierw wysiać w ciepłym miejscu, przepikować, a dopiero później posadzić w miejscu stałym.

Rośliny jednoroczne wrażliwe na zimno

Do roślin jednorocznych wrażliwych na zimno zaliczamy: aksamitki, maciejkę, lobelie, niecierpki, a także niebieskiego żeniszka. Tym rośliną należy zapewnić cieplejsze warunki przy wysiewaniu z nasion i umieścić w rozsadniku.

Rośliny jednoroczne odporne na chłód

Do roślin jednorocznych odpornych na chłód zaliczamy między innymi: lwią paszczę, nagietki, niektóre gatunki chryzantem, goździki, bratki, maki i lobularię nadmorską.

Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne?

Komponując rabatę z roślin jednorocznych należy wziąć pod uwagę ich wzrost, porę kwitnienia i termin sadzenia w stałym miejscu – w gruncie. Dzięki temu, że rośliny jednoroczne kwitną w różnym czasie, możemy je wymieniać i zastąpić innymi – odmieniając całkowicie wygląd rabaty.

Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin jednorocznych jako zagęszczenie i ożywienie wieloletnich kompozycji. Sadzenie barwnych kwiatów między młodymi krzewami nada im wyrazistości, podkreśli zieleń liści i wprowadzi do ogrodu powiew wiosny. W pełnym zieleni ogrodzie pojawi się niezbędny kolor, który wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Kolorowe rabaty z roślin jednorocznych

Odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego należy dobrze zaplanować. Obsadzenie tylnej części kompozycji jaskrawymi odmianami, optycznie zmniejszy przestrzeń. Lwie paszcze w żółtym odcieniu bardzo efektownie komponują się wraz z bylinami i krzewami, ale również tuż obok innych roślin jednorocznych. Nemesia strumosa wyróżniająca się kwiatami czerwonymi, różowymi, pomarańczowymi, a także białymi będzie ciekawie wyglądała na przodzie kompozycji. Biały odcień na rabatach dodatkowo podkreśla kolor. Słoneczniki będą się dobrze prezentowały na samym końcu rabaty, umieszczone tuż za wielokolorową cynią.

Umieszczając kwiaty na rabacie pamiętajmy o maksymalnej wysokości, którą osiągają. Sadźmy je piętrami – od najniższych do najwyższych. Dzięki temu uzyskamy wielowarstwowy obraz pełen barw i niezrównanych zapachów.

Zobacz też:  Malwa – uprawa i pielęgnacja

Zobacz też: Najpopularniejsze rośliny okrywowe

Zobacz też: Kolorowy ogród przez cały rok – jakie rośliny wybrać?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »