| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw to miejsce gdzie dzieci dobrze się bawią i jednocześnie mogą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Najczęściej w tym celu korzystamy z ogólnodostępnych placów zabaw, które mają formę domków, i fortów ze zjeżdżalniami, drabinkami do wspinania i huśtawkami. Co jednak możemy wykonać samodzielnie, aby dziecko miało własny plac zabaw w ogrodzie?

W pierwszych latach życia dziecka głównym elementem placu zabaw jest piaskownica. Dziecko może budować babki z piasku, kopać dołki, przewozić piach taczkami, koparkami lub innymi pojazdami. Dziecko szybko rośnie, a wraz z tym powiększają się jego potrzeby na ruch i sprawdzanie własnych możliwości. Płeć nie ma tu znaczenia. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki lubią się wspinać, skakać, huśtać, chodzić po równoważni, biegać i być we wszystkim najlepsi.

Zobacz także: Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Tworząc plac zabaw własnego pomysłu zawsze należy pamiętać, aby był dostosowany do wieku dzieci. Łatwiej podnieść poprzeczkę i zmodernizować elementy do wspinania i bujania pod starsze, niż młodsze dziecko. Pamiętajmy, że plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny.

Plac zabaw z wykorzystaniem drzewa

Plac zabaw nie ogranicza się do zbudowania fortecy z desek i pali, która na zamówienie nie mało kosztuje. Miejsce do wspinaczki możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy kupić kilka elementów i poświęcić trochę wolnego czasu.

Do ścianki wspinaczkowej możemy wykorzystać grubą płytę, którą opieramy pod kątem, na przykład, o drzewo. Ważne jest, aby płyta była mocna i solidnie przymocowana. Nie może się ruszać, gdy dziecko będzie się po niej wspinać. Plastikowe zaczepy – skałki możemy bez problemu kupić w sklepach sportowych lub poprzez internet. Dostępne są skałki o różnej wielkości, kształtach i kolorach. Podczas mocowania zaczepów należy zwrócić uwagę, aby wkręty nie wystawały z drugiej strony płyty. Ściana do wspinania może stać się prawdziwą górską skałą – wystarczy ją tylko pomalować.

Liny do wspinania to kolejny element, który możemy wykorzystać na drzewie. Linę możemy kupić w sklepie i zawiązać na niej kilka supłów. Dzięki temu łatwiej będzie się po niej wspinać. Materiał, z którego została wykonana lina nie może być szorstki i ostry. Linę możemy również wykorzystać do zrobienia huśtawki lub trapezu. Wystarczy przymocować do niej drążek.

Zobacz także: Wielka Brytania: Zakazać palenia na placach i w parkach

Drabinka to kolejna propozycja, która służy do wspinania. W sklepach stacjonarnych lub internetowych możemy kupić gotową drabinkę ze sznurków za kilkanaście złotych. Przymocowanie jej do mocnej gałęzi pozwoli na wspinaczkę w innym, wcześniej niedostępnym, miejscu. Większe drabinki mogą posłużyć jako wspinacza i uchwyt. Możemy ją przełożyć przez grubszą gałąź. Dziecko będzie mogło wspiąć się i złapać sznura, gdy będzie już na górze. Dobrze jeżeli drabinka jest dodatkowo przymocowana do ziemi. Dzięki temu jest bardziej stabilna i nie kołysze się na boki.

Stare opony

Ze starych opon, które tylko zajmują miejsce w garażu lub piwnicy, możemy wykonać dla dzieci prawdziwy tor przeszkód. Opony należy do połowy wkopać w ziemię. Dzięki temu nie będą się przesuwały podczas chodzenia po nich lub skakania.

Opony możemy ułożyć na kilka sposobów – w równym rzędzie, w kształcie fali – wszystko zależy od tego iloma oponami dysponujemy. Jeżeli chcemy, aby nasz tor przeszkód nie stanowił dobrą zabawę, ale również ładnie wyglądał – opony możemy pomalować.

Opona może nam również posłużyć jako materiał na huśtawkę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »