reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Najlepsze rośliny do oczka wodnego to z jednej strony te, które zwracają uwagę swoim wyglądem, ale również pełnią ważną rolę dla ekosystemu. Wprowadzenie równowagi i branie pod uwagę również właściwości roślin, sprawią, że będziemy dumni z naszego oczka wodnego. Jakie rośliny wybrać?

Najlepsze rośliny do oczka wodnego łączą w sobie ważną rolę dla ekosystemu – utrzymanie wody w czystości – jak również zwracają uwagę swoją formą, kolorem, zapachem. Ważne jest również wybieranie takich roślin, które dobrze czują się w danym środowisku i przy określonym oświetleniu.

Najlepszy czas na sadzenie

Rośliny do oczek wodnych najlepiej jest sadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. Ważne jest, aby stanowiły one około 1/3 całego zbiornika wodnego. Jeżeli mamy niewielkie oczko wodne, rośliny powinny stanowić około 2/3 powierzchni  całego zbiornika. Jeżeli sięgamy po rośliny, które mogą się bardzo rozwinąć i zagłuszyć swym wzrostem inne gatunki, warto umieścić je w koszach. Do roślin takich należy, na przykład, trzcina, jeżogłówka, jaskier wodny i inne.

Zobacz też: Najpopularniejsze ryby do stawu

Zobacz też: Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Zobacz też: Jak zrobić własny staw?

Wybór roślin do oczka wodnego

Rośliny powinny znajdować się w każdej strefie oczka wodnego. Niektóre z gatunków roślin mogą nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Przykładem może być moczarka kanadyjska. Jest ona jednak doskonałą ochroną dla ryb i innych wodnych zwierząt. Wybierając rośliny do oczka wodnego warto zapoznać się z ich funkcjonalnością dla ekosystemu, wyglądem oraz jaką rolę będą pełniły dla zamieszkujących zbiornik zwierząt.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji roślin do oczka wodnego

Lilie wodne dostępne są w wielu kolorach. Liście stanowią ciekawą dekorację powierzchni wody. Kwiaty pojawiają się z małymi przerwami w okresie od czerwca do września. Niewątpliwie są one prawdziwą ozdobą każdego zbiornika wodnego. Co więcej, niektóre odmiany potrafią zmieniać barwę kwiatów w okresie kwitnienia – od jasnoróżowych do bardziej czerwonych lub od białych po żółte, kończąc na różowych.  

Osoka aloesowata to roślina osiągająca około 50 cm wysokości i swoim wyglądem przypomina trochę aloes. Posiada wąskie, kolczaste liście. Roślina w okresie zimowym przebywa na dnie oczka wodnego, aby wypłynąć na powierzchnię w okresie letnim. Dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca.

Przęstka pospolita to roślina, która dobrze się czuje na głębokości około 30 cm. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Jest mrozoodporna.

Rdestnica połyskująca jest jedną z popularniejszych roślin podwodnych. Główną funkcją tej rośliny jest schronienie dla ryb i innych wodnych zwierząt. Swoim wyglądem Rdestnica połyskująca przypomina morskie wodorosty, dlatego może być ciekawą odmianą na tle innych, bardziej pospolitych gatunków. Liście Rdestnica połyskującej mogą osiągnąć około 10 cm i mają kolor ciemnozielony, a kształt lekko pofalowany.

Kosaciec żółty to dość popularna roślina, którą sadzi się na brzegu stawu. Jest mrozoodporny i dobrze rośnie zarówno na stanowiskach zacienionych, jak i słonecznych. Warto jednak zaznaczyć, że Kosaciec żółty jest rośliną trującą.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama