reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak założyć staw hodowlany?

Jak założyć staw hodowlany?

Założenie stawu hodowlanego warto rozpocząć od przemyślanego projektu. Czy zakładając staw potrzebne jest zezwolenie? O czym warto pamiętać budując staw hodowlany? Jak radzić sobie z glonami w stawie?

Zezwolenie na staw hodowlany

Zanim przystąpimy do budowy stawu w pobliżu ujęcia wody, należy postarać się o niezbędne pozwolenie wodnoprawne. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu korzystać ze zbiornika. W Wydziale Budownictwa i Architektury, który znajduje się w naszym Starostwie Powiatowym, uzyskamy konkretne informacje oraz koszt takiego zezwolenia. Woda płynąca jest bowiem własnością państwa i warto przed jakąkolwiek inwestycją zapoznać się z prawem wodnym.

Sprawa ma się trochę inaczej, jeżeli chcemy wybudować staw z wodą stałą. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z wód powierzchniowych, a jedynie wykopać zbiornik na ziemi podmokłej – nie potrzebujemy zezwolenia na jego budowę. Należy jednak pamiętać, że staw nie może być wówczas połączony z żadnym odpływem i dopływem rzeki, ani innego ujęcia wody.

Budowa stawu – o czym warto pamiętać?

Budując staw obok niezbędnego zezwolenia jest również bardzo istotna jego  powierzchnia i głębokość. Należy również zastanowić się – jeszcze na etapie projektowania stawu – jakie ryby w nim zamieszkają i dobrze przemyśleć wymianę wody w zbiorniku. Głębokość stawu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy czy ryby będą mogły w nim przezimować. Wymiana wody wpływa na czystość naszego zbiornika. W stawach z wodą stałą zabieg ten jest nieco trudniejszy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ochrony środowiska.

Glony w stawie

W dużych zbiornikach wodnych łatwiej zachować równowagę biologiczną i co za tym idzie, glonów jest znacznie mniej. Jeżeli jednak mamy problem z glonami lub chcemy go po prostu uniknąć – warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze staw możemy częściowo zacienić – wysokimi bylinami i krzewami. Lepiej nie budować stawu w okolicy dużych drzew, gdyż korzenie mogą uszkodzić dno i zanieczyszczać powierzchnię liśćmi. Po drugie, nie przesadzajmy z nawozami, które zasilają glony w substancje odżywcze. Nie przekarmiajmy również ryb. Pożywienie powinniśmy dostarczać raz dziennie i to w takiej ilości, którą ryby zjedzą w ciągu kilku minut. Warto również pamiętać, aby ilość ryb była dostosowana do wielkości zbiornika wodnego. Jeżeli ryb jest zbyt dużo ilość tlenu może być dla nich niewystarczająca.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama