| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

Iglaki karłowate to krzewy, które charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu możemy wprowadzić do ogrodu różnorodność form i barw. Iglaki karłowate nadają się również do kompozycji doniczkowych, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawą dekorację balkonów lub tarasów.

Zobacz także: Iglaki - Porady

Jak kupować iglaki karłowate?

Przy zakupie iglaków karłowatych istotne jest wybieranie egzemplarzy, które mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową. Ważne jest również, aby dowiedzieć się jaką wielkość osiągnie dana roślina po kilku, kilkunastu latach, jaką będzie miała formę i jak należy ją odpowiednio pielęgnować. Może się bowiem okazać, że z początku drobna sadzonka okaże się szybko rosnącym krzewem i po kilku latach całkowicie zmienia swój kształt.

Zobacz także:  Trawnik - Porady

Pielęgnacja i aranżacja iglaków karłowatych

Iglaki karłowate wymagają podobnej pielęgnacji jak ich większe odpowiedniki. Ich zaletą jest to, że można z nich tworzyć ciekawe kompozycje w doniczkach. Aby zrobić kompozycję w doniczce, można wykorzystać iglaki karłowate o różnym pokroju i połączyć je z kolorowymi kwiatami. Miniaturowe iglaki stanowią także główny element ogródka skalnego.

Iglaki karłowate o pokroju kulistym

Świerk pospolity (Picea abiec) jest bardzo popularnym iglakiem o pokroju kulistym. Posiada krótkie i gęsto ułożone pędy. Osiąga wysokość maksymalną do 0,5 metra.

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) osiąga wysokość do 1 metra. Posiada ciemnozielone igły, a pędy rosną bardzo gęsto.

Żywotnik zachodni (Thuja occiedentalis) to jeden z niższych iglaków karłowatych. Osiąga wysokość około 30 cm. Charakteryzuje się drobnymi rozgałęzieniami i ciemnozielonymi, błyszczącymi igłami.

Iglaki karłowate o pokroju kolumnowym

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) stanowi ciekawą, kolumnową dekorację ogrodu, która wyróżnia się niebieskozielonym odcieniem igieł. Osiąga wysokość około 3 metrów.

Żywotnik wschodni (Thuja orientalis) wprowadza do krajobrazu żółtozielony odcień i łuskowate liście. Osiąga wysokość około 60 cm.

Cis pospolity (Taxus baccata) to inna propozycja iglaka, który posiada złotożółty kolor. Osiąga około 1 metra wysokości. Wybierając jednak ten gatunek warto wiedzieć, że roślina ta jest trująca.

Iglaki karłowate o pokroju stożkowym

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) posiada charakterystyczne matowe igły o niebieskich końcówkach. Osiąga wysokość około 1 metra.

Sosna górska (Pinus mugo) to ciemnozielona dekoracja, której igły są bardzo gęsto ułożone. Osiąga wysokość około 2 metrów.

Świerk biały (Picea glauca) posiada we wczesnym okresie jasne, niebieskozielone pędy. Osiąga wysokość około 60 cm.

Iglaki karłowate o pokroju płożącym

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to stalowoniebieska roślina najniższego poziomu w ogrodzie. Wysokość jałowca to zaledwie około 20 cm, ale dobrze rozrasta się  wszerz.

Cis pospolity (Taxus baccata) ciemnozielony, rozłożysty gatunek iglaka karłowatego, który osiąga do 1 metra wysokości. Cis pospolity jest rośliną trującą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »