REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia
dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co wybrać? Trawnik rekreacyjny czy ozdobny. W zależności od tego, na który trawnik się zdecydujemy, będziemy musieli posiać inny rodzaj trawy, a także inaczej będzie wyglądać pielęgnacja trawnika.

Fot. Fotolia

REKLAMA

Funkcja trawnika a rodzaj trawy

Decyzja jaką funkcję będzie pełnił przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna być szybko wysiana. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu. Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia…

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik ozdobny

Murawa reprezentacyjna wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Dlatego nie należy rezygnować z jej uprawy. Musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Odmiany te świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu jego regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi aeracji i wertykulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

REKLAMA

– „Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8–10 cm. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy” – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Trawnik rekreacyjny

Murawy tego typu są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek czy grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależności od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając jej odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Trawnik na wiele lat

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Zobacz także:  Jak wysiać trawę?

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami, a co więcej zapobiega powstawaniu chorób. Dzięki wyborze właściwego rodzaju murawy nie zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni. Jedyną niespodzianką będą częste, mile spędzone chwile na świeżym powietrzu.

Źródło: Husqvarna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA