reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kiedy produkty zawierające GMO nie muszą być znakowane?

Kiedy produkty zawierające GMO nie muszą być znakowane?

Znakowanie produktów zawierających GMO wymaga by na etykietach zawsze zawarta była informacja o tym, że produkt zawiera GMO lub jest genetycznie modyfikowany. Są jednak wyjątki, kiedy produkty zawierające GMO, nie muszą mieć na opakowaniu informacji, że zawierają GMO. Zobacz, kiedy takie wyjątki są możliwe.

Wszystkie produkty zawierające w swoim składzie GMO lub  produkty genetycznie modyfikowane mogą być wprowadzone na rynek o ile będą prawidłowo oznakowane.

W niektórych przypadkach mogą zostać określone konkretne wymagania, wg których na etykietach produktów powinny znaleźć się dodatkowe informacje. Dzieje się tak w przypadku, gdy żywność nie spełnia norm od swoich rynkowych odpowiedników w:

– składzie,
– wartościach odżywczych,
– określonym celu wykorzystania żywności,
– skutkach dla zdrowia określonych dla konkretnych grup populacji.

oraz w przypadku, gdy:

– skład żywności może mieć jakikolwiek wpływ na zagadnienia etyczne lub religijne.

Każda etykieta produktu spożywczego, który nie ma swojego odpowiednika na rynku, powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat charakteru produktu oraz właściwości żywności.

Zobacz także: Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?

Znakowanie żywności GMO – kiedy nie jest wymagane?

Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie wymaga oznaczania jeśli próg zawartości GMO w jej składzie nie przekracza 0,9% dla każdego składnika liczonego indywidualnie oraz jeśli producent tej żywności jest w stanie udowodnić, że obecność materiału genetycznie modyfikowanego jest przypadkowa lub technicznie nieunikniona.

Aby móc określić, czy występowanie materiału GMO jest przypadkowe lub nieuniknione, każdy podmiot gospodarczy powinien przedstawić odpowiedni dowód wszelkim organom kontrolnym, że podjęto właściwe kroki mające na celu uniknięcie występowania takiego materiału.

Zobacz także: Żywność bez GMO – jak ją kupować?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama