reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Turkuć podjadek to owad, na którego sam widok włos może się zjeżyć. Ten dość spory owad, który swoim wyglądem może nieźle przestraszyć, większość czasu spędza pod ziemią obgryzając korzenie roślin. Podpowiadamy, jak w sposób ekologiczny pozbyć się turkucia z ogrodu.

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce osiągający rozmiary do 6 cm długości i 4 cm rozpiętości. Turkuć to wszystkożerny owad. Poza korzeniami roślin zjada też bezkręgowce i larwy innych owadów oraz dżdżownice.

Turkucie podjadki większość czasu spędzają pod ziemią. W dużej mierze preferują gleby wilgotne np. torfowiska, bagna, pola uprawne, a także sady. Na co dzień turkuć podjadek drąży tunele w ziemi pod powierzchnią naszego ogrodu, w których porusza się albo do przodu albo do tyłu.
Przemieszczając się w wykopanych tunelach, kiedy natrafi na jakąś roślinę, często podgryza jej korzenie i unosi ją w wyniku czego roślina więdnie.

Cykl życiowy turkucia

Choć turkucie nie żyją dość długo, bo tylko 4 lata, ich rozwój od jaja do dorosłego osobnika trwa nawet do 3 lat. W maju turkucie opuszczają swoje kryjówki wychodząc na powierzchnię w poszukiwaniu pary. W czerwcu samice składają nawet do 300 jaj w końcu korytarza znajdującego się pod ziemią. Larwy, które wylęgają się już po kilku tygodniach, swoim wyglądem przypominają dorosłe osobniki. Pod opieką matki, młode zostają do jesieni, w tym czasie osiągają samodzielność.

Jak w humanitarny sposób pozbyć się turkucia z ogrodu?

Dawniej, kiedy populacja turkucia podjadka była większa uważany był za szkodnika. Obecnie z powodu niewielkiej ich liczebności, nie ma większego wpływu na nasze uprawy.

Turkucie podjadki najczęściej występują pojedynczo. Osobniki te nie stanowią większego zagrożenia dla naszego ogrodu. Dopiero kiedy ich liczebność wzrośnie, powinniśmy zacząć martwić się o nasze rośliny.

Turkucia podjadka możemy wyeliminować na dwa sposoby, pozbyć się larw albo dorosłych osobników.

Pozbywanie się larw turkucia podjadka

Wg zasady, żeby zwalczać zło w zarodku, przystępując do usuwania larw turkucia, powinniśmy wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Warto też zauważyć, że larwy turkucia podjadka można zwalczać na różnych etapach ich rozwoju.

Pułapki na turkucie podjadki

Pierwszy sposób na turkucie to zapobieganie ich rozwojowi, czyli stworzenie pułapki, w którą zwabimy samicę. W tym celu należy namierzyć wejście do podziemnych tuneli. W jego pobliżu należy wkopać w ziemię słoik lub inne naczynie o gładkich ściankach, sypiąc na jego dno trochę nawozu, by zwabić owady. Obok słoika powinna znajdować się oparta o brzeg słoika deseczka. Owad, kiedy na nią trafi na pewno po niej przejdzie wpadając do słoika. Słoik z owadami, należy codzienne opróżniać. W ten sposób nie dopuścimy do złożenia jaj.

Innym sposobem, jest namierzanie gniazd i usuwanie ich. Do tych działań możemy przystąpić na przełomie czerwca i lipca. Gdy tylko zauważymy w ogrodzie lekko uniesioną ziemie, oznacza to, że turkuć na pewno gdzieś jest w pobliżu. Na końcu takiego korytarza na pewno znajduje się gniazdo z larwami. Żeby wykurzyć turkucie z gniazda, należy wlać mieszaninę oleju kuchennego i wody do komory, w której znajduje się samica. Kiedy turkucie zaczną z niego wychodzić – bez większego problemu będziemy mogli je złapać.

Pułapka na dorosłe owady

We wrześniu możemy przygotować inny rodzaj pułapki. W miejscu, gdzie zauważymy większą liczbę turkuci, należy wykopać dół o powierzchni ok. 1 m i głębokości ok. 0,5 m, następnie nasypać do niego obornik i przysypać ziemią. Nie zapomnijmy zaznaczyć też, gdzie dany dół wykopaliśmy, żeby móc potem go znaleźć. Zimą lub na wiosnę należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione owady.

jz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Turkuć podjadek. Fot. Fotolia
Turkuć podjadek. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama