reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Sposoby zabezpieczenia działki przed kretami

Sposoby zabezpieczenia działki przed kretami

Krety na działce bywają bardzo uciążliwe. Zwierzęta te są prawnie chronione w naszym kraju, więc jedyne co możemy zrobić, aby się przed nimi obronić, to zastosować metody zmuszające je do przeniesienia się na inny teren. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ogrodu jest specjalna siatka przeciw kretom.

Na obecność kretów w ogrodzie należy zareagować już po zauważeniu pierwszego kopca. Zwierzęta te są bardzo sprawnymi "kopaczami" i w ciągu jednej nocy są w stanie zniszczyć nasz ogródek lub trawnik. Duża populacja kretów w ogródku prowadzi do powstania skomplikowanej sieci podziemnych tuneli.

Siatka na krety

Siatka jest najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie kretów. Siatkę układamy pod trawnikiem na głębokości około 10 cm, przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie to dla kreta bariera nie do przejścia. Skutecznie zniechęcić może te zwierzęta także głęboka podmurówka ogrodzenia (do 60 cm), a wzdłuż niego wykopany rów, który zasypiemy gruzem. Krety nie mają zwyczaju przekopywania się przez kamieniste podłoże.

Zobacz także: Pożyteczne owady w ogrodzie

Wibrujące dźwięki

Na rynku dostępne są odstraszacze akustyczne, które emitują niesłyszalne dla nas, a nieprzyjemne dla kretów sygnały dźwiękowe o zmiennej częstotliwości. Odstraszacz należy umieścić w krecim tunelu lub wetknąć w kopiec. Urządzenia te działają na baterie tradycyjne lub na solarne.

Klekoczące wiatraczki

Możemy wkopać w ziemię wiatraczki lub druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach. wydają one dźwięki, ale też – wibrując na wietrze – przenoszą drgania do ziemi. W podobny sposób działają puste butelki zagłębione w ziemi w taki sposób, aby w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Butelki należy co jakiś czas przenosić z miejsca na miejsce, gdyż krety łatwo mogą się do nich przyzwyczaić.

Aksamitka i czosnek

Aksamitka, bazylia, czosnek i komosa posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszą kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie krety reagują na żywotnik i czarny bez. W krecich korytarzach możemy umieścić roztarte ząbki czosnku lub szmatkę nasączoną sokiem z wyciśniętego czosnku.

Zobacz także:  Trawnik z rolki czy z wysiewu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kret. Fot. Fotolia
Kret. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama