REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozmnażanie bylin wiosną

Justyna Hek
Ogród Fot. Fotolia
Ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Wiosna to najlepszy czas na rozmnożenie bylin w naszym ogrodzie. Wówczas rozpoczyna się okres wegetacji, a my zaczynamy przygotowywać ogród do lata. Myślimy o posadzeniu i posianiu nowych roślin, zaczynamy dbać o glebę po zimie, pielęgnujemy trawnik, a także zajmujemy się tymi roślinami, które kwitły już w tamtym roku – w tym również bylinami.

REKLAMA

Kiedy rozmnożyć byliny

Aby kwiaty nie były narażone na działanie promieni słonecznych, na rozmnażanie roślin wybierzmy pochmurny, a nawet deszczowy dzień. Tym samym zabezpieczymy byliny przed więdnięciem. W zależności od tego, jakie gatunki uprawiamy w swoim ogrodzie, powinniśmy przeprowadzić rozmnażanie albo na przełomie marca i kwietnia, albo kwietnia i maja.

Zobacz także: Ogród – pielęgnacja w marcu

Jak przeprowadzić rozmnażanie bylin

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najpierw wykopujemy wybrane byliny – te, które chcemy rozmnożyć. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rośliny nadają się do rozmnożenia. Każda z wybranych przez nas bylin musi być stosunkowo rozrośnięta. Ważne jest także aby posiadała jak najwięcej wierzchołków wzrostu i była dobrze ukorzeniona. Po wykopaniu rośliny dzielimy ją na kilka części. Poszczególne części muszą zawierać po kilka wierzchołków wzrostu, gdyż to one wpływają na wielkość danej rośliny. Najlepiej aby miały także po kilka korzeni.

Jeśli rozmnażamy kwiaty o twardych karpach, skorzystajmy z ostrego narzędzia, które ułatwi nam ich podział. Nóż przyda się wówczas, gdy zechcemy dzielić Liliowce, Ostróżki ogrodowe lub Krwawniki wiązówkowate. Dużo łatwiej będzie nam rozmnożyć byliny o wiotkich pędach takie jak Kopytnik pospolity, Fiołek wonny, Dzwonek drobny albo Karmnik ościsty. Te rośliny wystarczy rozerwać na kilka części. Nieco inaczej postępujemy w przypadku bylin tworzących kłącza – od karpy odrywamy fragmenty z przynajmniej jednym pąkiem wierzchołkowym.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Sadzenie rozmnożonych bylin

Tuż po podziale bylin przycinamy ich liście i pędy mniej więcej o połowę. Pamiętajmy również o skróceniu korzeni – nie powinny być dłuższe niż część pozostająca nad powierzchnią gleby. Tak przygotowane rośliny należy jak najszybciej posadzić. Byliny sadzimy na taką głębokość, na jakiej rosły przed podziałem. Po posadzeniu intensywnie podlewamy nasze rośliny. Warto także rozsypać warstwę ściółki pomiędzy bylinami gdyż zapobiegnie to parowaniu wody, a także wpłynie na rozrost korzeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA