REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hiacynty w ogrodzie

Justyna Hek
Hiacynt, Hiacynty - Hyacinthus, Fot. Fotolia
Hiacynt, Hiacynty - Hyacinthus, Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Nadają się one do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Hiacynty w zależności od odmiany mają różnokolorowe kwiaty – białe, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone lub łososiowe. Podpowiadamy jak uprawiać Hiacynty w swoim ogrodzie.

Stanowisko

REKLAMA

Hiacynty to rośliny na stanowiska słoneczne. Pamiętajmy jednak, że miejsca, w których posadzimy Hiacynty powinny być osłonięte od wiatru – wiatr może uszkadzać ich kwiatostany. Najlepszą glebą do uprawy tych roślin będzie gleba przepuszczalna, wilgotna i próchnicza. Hiacynty nie wyrosną jednak na kwaśnym podłożu. Również podmokła gleba jest przeszkodą w hodowli Hiacyntów, gdyż źle znoszą one wysoki poziom wód gruntowych. W takich warunkach słabo rosną i są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Hiacynty wyjątkowo efektownie wyglądają sadzone w grupach na przykład po kilka odmian. Świetnie nadają się na klomby wiosenne, mogą być uprawiane także jako rośliny doniczkowe, a nawet kwiaty cięte.

Zobacz także: Narcyz (Narcissus)

Podlewanie

Hiacynty podlewamy szczególnie obficie w okresie suszy. Pamiętajmy jednak, aby robić to ostrożnie – nie należy moczyć ani liści, ani kwiatostanów. Mokre części rośliny są dużo bardziej narażone na choroby grzybowe i bakterie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Raz do roku lub raz na dwa lata powinniśmy wykopywać cebule Hiacyntów i przechowywać je w pomieszczeniach. Gdy będziemy je ponownie sadzić do gruntu możemy pomyśleć o zmianie stanowiska.

Nawożenie

Hiacynty mają dość duże wymagania pokarmowe. Z tego względu warto odpowiednio przygotować glebę pod uprawę tych roślin. Najlepiej na rok przed posadzeniem Hiacyntów przekopać podłoże i dodać do niego torf oraz kompost – wówczas nawóz zdąży się rozłożyć w glebie zanim zaczniemy uprawiać kwiaty. Jeśli chodzi o nawożenie już w trakcie hodowli, Hiacynty należy zasilać nawozami mineralnymi w okresie wiosennym. Później, gdy zauważymy pierwsze liście powinniśmy użyć nawozów azotowych. A gdy pojawią się pierwsze pąki – po mniej więcej trzech tygodniach – skorzystajmy z nawozów wieloskładnikowych.

Rozmnażanie

Hiacynty rozmnażamy poprzez podział cebul – wyodrębniamy cebulki przybyszowe.

Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Pielęgnacja

Gdy Hiacynty zaczynają zamierać powinniśmy przyciąć ich liście i pędy. Raz do roku lub raz na dwa lata warto jest wykopać cebule tych roślin gdyż są one dość wrażliwe na letnie opady deszczu. Podczas wykopywania cebul należy szczególnie uważać – łatwo je uszkodzić. Gdy uda nam się wydobyć Hiacynty z podłoża, oczyścić i osuszyć powinniśmy je przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA