reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Grudzień – prace w sadzie i w warzywniku

Grudzień – prace w sadzie i w warzywniku

Grudzień to czas, kiedy powinniśmy wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne w sadzie i w warzywniku. Zbieramy ostatnie warzywa, zastanawiamy się jakie gatunki roślin posadzić w warzywniku w przyszłym roku. Nie zapominajmy także o systematycznym przeglądaniu zebranych przed zimą owoców. Radzimy, jakie prace powinno się wykonać w sadzie i w warzywniku gdy tylko zacznie się grudzień.

Zimowe prace w warzywniku

Grudzień to moment, kiedy powinniśmy zebrać ostatnie warzywa z naszego warzywnika – jarmuż, brukselka i roszponka mogą pozostać w ziemi aż do grudnia. Równie długo może przetrwać w gruncie por. Pamiętajmy jednak, że w grudniu powinniśmy go wykopać. W glebie powinny pozostać jedynie zimowe odmiany tego warzywa. Aby zimowe pory nie przemarzły, możemy je obsypać dodatkowo ziemią – to wystarczająco ochroni te rośliny.

Nasiona

Jeśli z zeszłego roku pozostały nam jeszcze jakieś nasiona, powinniśmy je teraz przejrzeć, posegregować i skontrolować ich daty ważności. Nie zapominajmy, że przeterminowane nasiona nie wykiełkują. W grudniu możemy również zacząć myśleć o tym, jakie warzywa zechcemy posadzić w swoim warzywniku na wiosnę. Zastanówmy się także jakie odmiany wybranych warzyw będą dla nas najlepsze.

Zobacz także: Oznaczenia na opakowaniach nasion

Nasiona wszystkich roślin należy przechowywać w miejscu, które jest chłodne i suche.

Pędzenie roślin

Rośliną, której pędzenie możemy rozpocząć już teraz, jest cykoria sałatowa. Najpierw powinniśmy wybrać zdrowe korzenie tej rośliny – najlepiej takie, których średnica ma ok. 3 cm. Korzenie wkładamy do pojemnika wcześniej wypełnionego ziemią – wystarczy warstwa ok. 10–15 cm. Tak przygotowaną cykorię sałatową zostawiamy w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 10 do 18°C.

Zobacz także: Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Zimowe prace w sadzie

Grudzień to moment, kiedy powinniśmy pomalować pnie drzewek owocowych. Ten proces zabezpieczy korę drzew przed pękaniem i tym samym sprawi, że nasze drzewka nie będą narażone na choroby. Bielenie pni najlepiej wykonać wapnem, jednak jest to środek, który dość łatwo spływa z drzew po intensywnych opadach deszczu czy śniegu. Czasami bielenie w niedługim czasie należy powtórzyć.

Ścinanie zrazów

Zrazy ścinamy tuż po pierwszych grudniowych przymrozkach. Nie zapomnijmy o tym, że ścięte zrazy powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zarówno przed mrozem, jak i przed wyschnięciem. Ważne jest także aby nie umieszczać zrazów w tym samym pomieszczeniu, w którym przechowujemy zebrane wcześniej owoce.

Zobacz także: Bielenie pni drzew owocowych

Zebrane wcześniej owoce powinniśmy regularnie przeglądać i przebierać – chore owoce należy od razu wyrzucać, aby choroba nie przeniosła się na resztę zbiorów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Grudzień to czas, kiedy powinniśmy wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne w sadzie i w warzywniku. Fot. Fotolia
Grudzień to czas, kiedy powinniśmy wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne w sadzie i w warzywniku. Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama