| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Grudzień – prace w ogrodzie

Grudzień – prace w ogrodzie

Ogród zimą nadal wymaga pielęgnacji. W grudniu powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na śnieg zalegający na krzewach i na trawniku. Oprócz tego należy systematycznie sprawdzać bulwy roślin cebulowych i kontrolować stan zimujących roślin balkonowych. Jeśli mamy staw lub oczko wodne, obserwujmy czy jego powierzchnia całkowicie nie zamarza. W zimie możemy także pomyśleć o konserwacji różnego rodzaju sprzętu używanego w ogrodzie.

Konserwacja narzędzi ogrodowych

Grudzień to czas, kiedy narzędzia ogrodowe nie są nam potrzebne. Aby w przyszłym roku także mogły nam posłużyć, powinniśmy o nie zadbać. Łopaty, grabie, noże sekatorów, motyki i inne elementy metalowe naszych narzędzi należy oczyścić. Usuwamy wszelkie resztki pozostałe po ostatnich wykonywanych pracach i odkażamy narzędzia – najlepiej spirytusem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że bakterie czy grzyby nie przeniosą się na rośliny.

Wszelkie urządzenia elektryczne, spalinowe powinniśmy dokładnie obejrzeć i sprawdzić czy dobrze działają. Jeśli nie, wymagają oddania do serwisu. Dodatkowo sprawdźmy, czy noże do kosiarek nie potrzebują naostrzenia.

Zobacz także: Sposoby odśnieżania ogrodu

Ochrona roślin ogrodowych

Zalegający na roślinach śnieg może powodować różne uszkodzenia, np. łamanie gałęzi, deformacja koron drzew itp. Ze względu na to, powinniśmy regularnie strzepywać śnieg, zwłaszcza z roślin o rozłożystym pokroju, gdyż one są najbardziej narażone na wyłamywanie gałęzi.

To już ostatni moment na osłonięcie przed silnymi mrozami roślin narażonych na przemarzanie. Przykryjmy je słomą, suchymi liśćmi lub stroiszem.

Nie dopuszczajmy do tego, aby na trawniku zalegały duże masy śniegu – może to prowadzić do gnicia trawy.

Kontrola stanu roślin zimujących w pomieszczeniach

Rośliny bulwiaste zimujące w pomieszczeniach wymagają regularnej kontroli ze względu na to, że cebule, kłącza i byliny narażone są na różnego rodzaju choroby, które mogą rozwinąć się podczas zimowania. Jeśli zauważymy na naszych roślinach jakieś niepokojące objawy, wówczas usuńmy daną roślinę, aby pozostałe nie były narażone na chorobę.

Zobacz także: Świąteczna dekoracja ogrodu

Jeśli postanowiliśmy, że nasze rośliny doniczkowe będą przechodziły zimowanie, sprawdzajmy czy nic się z nimi nie dzieje – np. czy nie są przyschnięte lub chore. Jeśli zaś nasze rośliny nie zimują, spróbujmy im stworzyć optymalne warunki do przetrwania zimy. Powinniśmy zapewnić im możliwe największą ilość światła, ale pamiętajmy, że nie należy przesadzać z podlewaniem. Nie zapominajmy także o odkurzaniu liści.

Zobacz także: Grudzień – prace w sadzie i w warzywniku

Staw zimą

Zimą nie możemy dopuścić do tego, aby powierzchnia naszego stawu zupełnie zamarzła – ryby muszą mieć stały dostęp powietrza. Jeśli powierzchnia jest już zamarznięta, wywierćmy przerębel.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogród zimą nadal wymaga pielęgnacji. W grudniu powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na śnieg zalegający na krzewach i na trawniku.
Ogród zimą nadal wymaga pielęgnacji. W grudniu powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na śnieg zalegający na krzewach i na trawniku.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »