| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Jesień może dawać się we znaki niską temperaturą – zwłaszcza nocą. Pod koniec września mogą pojawiać się już pierwsze przymrozki. Kwiaty sezonowe stojące w doniczkach, takie jak: oleandry, pelargonie, fuksje, ołowniki, hibiskusy czy lantany, powinny być podlewane i nawożone do momentu, w którym przestaną kwitnąć. Pamiętajmy jednak o tym, żeby podczas mroźniejszych dni lub nocy przenieść je do pomieszczeń. Do mieszkań i domów należy wnieść wszystkie rośliny pokojowe, które w okresie letnim przebywały na zewnątrz. We wrześniu kończymy zasilanie roślin doniczkowych i ograniczamy ich podlewanie.

Rośliny pokojowe nie powinny zbyt długo stać na zewnątrz w okresie jesiennym, ponieważ chłód, a zwłaszcza duża różnica temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe

Do zimowania powinniśmy przygotować zwłaszcza pelargonie, fuksje i uczepy. Wstrzymujemy ich zasilanie i przenosimy do pomieszczeń od razu po pojawieniu się pierwszego przymrozku. Miejsce, w którym będą wówczas przebywać powinno być jasne, o temperaturze 10 – 15 stopni C. Pędy należy skrócić o ⅔ długości.

Przygotuj staw do mrozów

W pierwszej połowie września należy sadzić i dzielić rośliny porastające strefę bagienną. Na sadzenie roślin wodnych jest już niestety za późno. Pod koniec miesiąca – gdy obserwujemy już wyraźny spadek temperatury– przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy ich pędy o kilka centymetrów rozpoczynając od miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, uprawiane na obrzeżach stawów, należy przenieść do ciepłego i widnego pomieszczenia. Trwalsze rośliny opuszczamy w głębsze miejsce stawu – poniżej 1 m. Jeżeli nasz zbiornik nie jest wystarczającą głęboki, lepszym rozwiązaniem jest przełożenie roślin do pojemników z wodą i pozostawienie ich w jasnym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o rybach, one też muszą zmienić miejsce pobytu na zimę. Przenosimy je do akwarium z wodą o temperaturze 10 – 15 stopni C. Nad tak przygotowanym stawem, możemy rozwinąć siatkę, która zapobiegnie wpadaniu liści do wody.

Zobacz także:  Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Trawa dobra na jesień

Wrzesień jest dobrym miesiącem na zagospodarowanie nowego trawnika (zarówno z siewu, jak i rolki). Możemy też podjąć się renowacji tego, który już mamy. Trawa w porze jesiennej ciągle rośnie, dlatego kosimy ją przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli opady deszczu nie są wystarczające, nie zapominajmy o podlewaniu.

Kompostowanie

Jesień jest porą, w której możemy zacząć wydobywać naturalny kompost. Wybieramy go od spodu z pryzmy, w dalszym ciągu kładąc nowe warstwy odpadków organicznych na wierzch. Nie zapominajmy o tym, że pryzma musi być wilgotna.

Nawozy zielone

Jesień to dobra pora na sadzenie roślin ozimych, które będziemy przekopywać na wiosnę. Na glebach lekkich siejemy żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, a na zwięzłych – rzepak.

Zobacz także:  Krzewy ogrodowe na jesień

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »