REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o iglaki?

Joanna Sokołowska
Iglaki.
Iglaki.

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki także potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić by iglaki zawsze były piękne i zdrowe?

Cięcie – nie zawsze potrzebne

Iglaki nie wymagają przycinania. Musimy usuwać jedynie pędy uszkodzone, przemarznięte, zasychające. Cięcie jest obowiązkowe wtedy, gdy rośliny są zbyt gęsto posadzone – nadajemy im wtedy odpowiedni pokrój. Iglaki są często przycinane jedynie po to, by ograniczyć ich rozmiary lub nadać im inną formę, zazwyczaj kuli albo stożka. Zmianę kształtu najlepiej znoszą cisy, choiny, cyprysiki, jałowce, modrzewie, świerki oraz żywotniki. Zwróćmy uwagę na to, że w miejscu przycięcia starszych gałęzi nie pojawią się nowe pędy. Wyjątkiem jest cis, który możemy formować niezależnie od jego wieku. Iglaki najlepiej ciąć wiosną.

REKLAMA

Niektóre rośliny iglaste, jak na przykład jałowiec łuskowaty, gubią igły od dołu.

Jak podlewać?

Podlewanie jest ważne zwłaszcza dla młodych roślin. Nawadniamy je rzadziej, ale intensywnie, na głębokość 10–15 cm (10–15 l wody na 1 m²), najlepiej wcześnie rano. Latem, gdy promienie słoneczne są silne, rośliny iglaste muszą być podlewane średnio co dziesięć dni. Iglaki lubią też spryskiwanie – zwiększa to wilgotność powietrza wokół nich.
Nie możemy zapominać o podlewaniu roślin także jesienią, o ile oczywiście nie wyręczy nas w tym natura. Roślina dobrze nawodniona lepiej znosi okres zimowania. Powodem usychania roślin zimozielonych zimą jest częściej brak wody niż przemarznięcie, dlatego nawadnianie jest tak ważne.

Zobacz także: Gdzie i kiedy kupować iglaki

Kiedy nawozić?

Nawożenie iglaków przeprowadzamy wiosną i latem, ale nie później niż do połowy lipca – roślina musi mieć czas, aby przygotować się do zimy. Późniejsze nawożenie sprawi, że pędy nie będą drewnieć tak szybko jak powinny, a tym samym – nie będą dobrze przygotowane do zimowania.
Najlepszym dla rośliny źródłem, bogatym w związki mineralne, jest kompost, który doskonale użyźnia glebę. Należy go stosować w ilości 3–5 kg/m².

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ściółkować rośliny iglaste?

Ziemię otaczającą iglak należy przykryć ściółką. Jest ona bronią na nadmierne wysuszanie gleby, zmniejsza wahania temperatury i w znacznym stopniu ogranicza rozwój chwastów. Gdy się rozkłada, wprowadza do gleby próchnicę, poprawiając jej strukturę. Do ściółkowania można użyć kory (około 5 cm), kompostowanej wcześniej przynajmniej przez 2–3 miesiące. Możemy też użyć świeżej kory wymieszanej z nawozem azotowym albo po prostu kupić gotową w sklepie. Dobrą ściółką są też przekompostowane trociny (warstwa 4 cm), pocięta słoma lub trzcina (warstwa 8 cm).

Przed zimą

Nie zapominajmy o nawożeniu, podlewaniu i ogólnej pielęgnacji roślin iglastych. Będą wówczas zdrowsze i odporniejsze na mróz. Zimą, bezpośrednim zagrożeniem jest śnieg, który może rozłamywać korony. Narażone są szczególnie te, które mają pokrój kolumny albo kielicha. Dlatego, tuż przed zimą, niewysokie rośliny związujemy w kilku miejscach sznurkiem, a z dużych usuwamy śnieg regularnie.

Zobacz także:  Jaki iglak na świąteczną choinkę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA