reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Aster alpejskie i aster tongolskie (Aster) – astry te należą do roślin rosnących najczęściej na skalniakach. Ze względu na to, że nie są zupełnie mrozoodporne, powinniśmy je przykryć na zimę. Najlepiej zrobić to przy pomocy gałęzi z drzew iglastych.

Bambus (Bambusa) – to rośliny, które wymagają okrycia. Należy okryć pędy bambusa suchymi liśćmi lub stroiszem tuż przy glebie. Takie zabezpieczenie pozwoli im przetrwać nawet mroźną zimę.

Bratek (Viola) – gdy gleba nieco przemarznie,  przykryjmy bratki słomą, stroiszem lub suchymi liśćmi. Będziemy mieli pewność, że kwiatki nie przemarzną.

Goździk gruntowy dwuletni (Dianthus) – to kolejne z kwiatów, które potrzebują okrycia przed zimą. Pamiętajmy jednak, że goździków nie wolno przygniatać – może to spowodować uszkodzenie roślin.

Hiacynt (Hyacinthus) – ze względu na to, że hiacynty są wrażliwe na przymrozki – bardziej niż inne rośliny cebulowe – także należy je okryć. Pamiętajmy, aby hiacynty zabezpieczyć dość grubą warstwą izolacyjną zrobioną ze słomy lub gałązek roślin iglastych.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o bratkach

Inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi) – ze względu na dość ostry klimat panujący w naszym kraju, powinniśmy albo zabezpieczyć inkarwillę stroiszem lub suchymi liśćmi, albo wykopać korzenie i przechować je w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze inkarwille nie przemarzną.

Jukka ogrodowa (Yucca) – jukki nie są roślinami odpornymi na mrozy, dlatego również wymagają ochrony. Gałęzie roślin iglastych lub suche liście położone na korzeniach powinny w zupełności wystarczyć jukkom.

Liliowiec (Hemerocallis) – w zależności od odmiany wymagają różnej ochrony.  Liliowce dormant to odmiany odporne na mróz, dlatego nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Natomiast liliowce półzimozielone wymagają ochrony na zimę, zaś liliowce softgreen w naszym klimacie nie mogą być uprawiane w gruncie.

Stokrotka (Bellis) – ze względu na swoją dość dużą odporność na mróz, stokrotki potrzebują jedynie niewielkiej ochrony.

Zobacz także: Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące

Złocień (Chrysanthemum) – te ze złocieni, które należą do drobnokwiatowych są dużo bardziej odporne na mróz niż te należące do odmian wielkokwiatowych. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w gruncie jeśli okryjemy je słomą lub stroiszem. Odmiany wielkokwiatowe powinniśmy przenieść do pomieszczenia na cały okres trwania zimy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku.
Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama