reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Podlewanie ogrodu

Podlewanie ogrodu

1200 l – tyle wody potrzebujemy, aby przez rok podlewać 1 m2 ogrodu. Zmniejszenie zużycia wody o 70%? To możliwe jeśli tylko zmienimy sposób podlewania.

Jak podlewać rośliny?

I jak nie marnować wody? Po pierwsze należy zastanowić się jakie wymagania dotyczące wilgotności podłoża mają rośliny rosnące w naszym ogródku. Pamiętajmy, że najwięcej wody potrzebują rośliny młode, te, które kwitną i te, które rosną w nasłonecznionych miejscach. Równie obfitego podlewania potrzebują rośliny bagienne i łąkowe. Do tych wymagających rzadszego nawadniania zaliczamy skalne i pochodzące z piaszczystych środowisk.

Podlewaj ekonomicznie

Aby podlewać ekonomicznie, należy to robić rzadziej, ale bardziej obficie – dzięki temu woda łatwiej dociera do korzeni. W lecie trawa potrzebuje nawadniania co pięć – siedem dni. Zaś obfity deszcz pozwala nam na nie podlewanie nawet przez dwa kolejne tygodnie. Najlepiej podlewać trawniki wczesnym rankiem. Dlaczego? Wówczas temperatura i prędkość wiatru są najniższe, a to pozwala na redukowanie strat pochodzących z parowania. Parowanie możemy również ograniczyć poprzez ściółkowanie gleby. Jeśli zaś chcemy uzyskać większą pojemność wodną, wystarczy, że wymieszamy glebę z kompostem, torfem lub zastosujemy hydrożel. Jak ustawić zraszacz? Najlepiej tak, aby woda nie leciała na wybetonowane powierzchnie – dzięki temu również zaoszczędzimy.

Zobacz także: Jak pielęgnować ogród

Postaw na instalację nawadniającą

Gdy mamy duży ogród, warto pomyśleć o instalacji nawadniającej. Takie urządzenie pozwoli nam na oszczędność czasu i wody. Z reguły instalacja składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Można również rozważyć użycie węży przepuszczających wodę na całej powierzchni – tzw. węży pocących się.

Możemy zamontować specjalny programator, na którym ustawimy czas podlewania i kolejność włączania i wyłączania poszczególnych sekcji. Czujniki deszczu i wilgoci zadecydują, kiedy podlewanie jest konieczne.

Myj wjazd i chodniki oszczędnie

Jeśli będziemy myli podjazd i chodniki przy pomocy węża ogrodowego, zużyjemy bardzo dużo wody. Lepiej jest użyć wiadra i szczotki, tak będzie oszczędniej.

Zobacz także: Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby podlewać ekonomicznie, należy to robić rzadziej, ale bardziej obficie – dzięki temu woda łatwiej dociera do korzeni. Fot. Fotolia
Aby podlewać ekonomicznie, należy to robić rzadziej, ale bardziej obficie – dzięki temu woda łatwiej dociera do korzeni. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama