reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogród na górce

Ogród na górce

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

Chociażby nieznaczne wzniesienie może być w ciekawym miejscem do zagospodarowania. Rośliny zasadzone na zboczu są bardzo dobrze widoczne i oświetlone. Nie muszą rywalizować o światło słoneczne, gdyż ich ułożenie wobec siebie jest kaskadowe. To z kolei wpływa na wygląd kwiatów czyniąc je równomiernie wybarwionymi.

Miejsce może i trudne, ale z możliwościami

Skarpy powodują, że cały układ naszego ogrodu staje się bardziej dynamiczny, jednak ich uprawa jest utrudniona ze względu na erozję, której ulegają ze względu na czynniki atmosferyczne. Takich problemów nie ma tylko na zboczach naturalnie porośniętych dziką roślinnością. Gdy oczyszczamy i przekopujemy takie zbocze podczas tworzenia ogrodu sprawiamy, że woda, która spływa zboczem po deszczu tworzy koleiny wypłukując tym samym składniki mineralne. Ten proces intensyfikuje mróz – woda zamarzając zwiększa swoją objętość i rozrywa strukturę gleby, zaś gdy rozmarza, ścieka po zboczu zabierając luźne cząstki gleby. Im mamy bardziej strome wzniesienie tym intensywniejsze jest to zjawisko.
Stoki można związać roślinami wieloletnimi z naciskiem na takie, które tworzą zwarte systemy korzeniowe i rozrastają rozłogowo, pod warunkiem, że sam stok ma mniej niż 30° spadku i zwartą strukturę.

Aby zabezpieczyć bardziej strome skarpy należy zastosować dodatkowe wzmocnienia, na przykład z siatki z tworzywa sztucznego o dużych oczkach albo takie z włókniny ogrodowej. Po ich ułożeniu wysiewa się na siatce trawę lub sadzi rośliny - we włóknach robimy nacięcia na krzyż i tam wsadzamy sadzonki.

Zobacz także: Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Co dwa tarasy to nie jeden

Gdy zdecydujemy się na ścięcie skarpy i podparcie jej murkiem możemy uzyskać kolejną płaską powierzchnię powstałą po skróceniu stoku. Taki zabieg umożliwi nam stworzenie kilku tarasów wznoszących się jeden nad drugim. Jeżeli będą miały wystarczająco duże rozmiary, każdy może stanowić osobny ogród obsadzony inną roślinnością. Murek dodatkowo będzie rodzajem skalniaka jeżeli posadzimy między kamieniami odpowiednie rośliny.

Co posadzić na skarpie?

Od ukształtowania terenu zależy jakie rośliny możemy posadzić w danym miejscu. W ogrodzie miejsca nasłonecznione przeplatają się z zaciemnionymi. Tam, gdzie mamy zagłębiny będzie bardziej wilgotno, zaś wyżej położone na skarpie partie są bardziej nastawione na wiatr i brak wilgoci. Wszystkie te aspekty musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru roślin. Jeżeli dobrze je ulokujemy będą bujnie i zdrowo rosnąć.
Miejsca najbardziej nasłonecznione są idealne dla roślin, które zniosą okresy suszy. Gdy jednak najbardziej liczy się dla nas to, jak dane rośliny wyglądają obok siebie, możemy pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniającego – chociażby linii kroplującej. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, musimy przekopać ziemię mniej więcej na głębokość szpadla. Warto też rozłożyć 3–5 cm warstwę kompostu i wymieszać z przekopaną ziemią.

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Mała skarpa dużo radości

Gdy teren, na którym mieści się działka jest tylko nieznacznie pofałdowany, można go splantować. Wówczas spadki nie przekroczą 5%, co sprawi, że otrzymamy zwyczajny trawnik lub miejsce na rabaty. Gdy jednak zależy nam na urozmaiceniu, możemy się pokusić o zwiększenie różnic wysokości. 

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia
Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama